A négy csata napja

Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Az okosan játszó horvát válogatott 2–0-ra legyőzte Nigériát szombaton a D csoport első fordulójának kalinyingrádi mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

Eredmény:

D csoport, 1. forduló:

Horvátország-Nigéria 2-0 (1-0)

——————————

Kalinyingrád, 31 136 néző, v.: Sandro Ricci (brazil)

gólszerzők: Etebo (32., öngól), Modric (71., 11-esből)

sárga lap: Rakitic (30.), Brozovic (89.), illetve Ekong (70.)

Horvátország:

————-

Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinic – Ivan Rakitic, Luka Modric – Ante Rebic (Mateo Kovacic, 78.), Andrej Kramaric (Marcelo Brozovic, 60.), Ivan Perisic – Mario Mandzukic (Marko Pjaca, 86.)

Nigéria:

——–

Francis Uzoho – Abdullahi Shehu, William Ekong, Leon Balogun, Brian Idowu – Onyinye Ndidi, Oghenekaro Etebo – Alex Iwobi (Ahmed Musa, 62.), John Obi Mikel (Simeon Nwankwo, 88.), Victor Moses – Odion Ighalo (Kelechi Iheanacho, 72.)

I. félidő:

———-

32. perc: jobb oldali szögletet követően Rebic csúsztatta meg a labdát, majd Mandzukic csukafejessel próbálkozott, de a labda a kapu mellé ment volna, ugyanakkor Etebón iránytváltva a jobb alsó sarokba pattant (1-0).

II. félidő:

———-

70-71. perc: egy bal oldali horvát szögletnél Ekong két kézzel átkarolva nem engedte felugrani Mandzukicot, a megítélt büntetőt pedig Modric magabiztosan gurította a jobb alsó sarokba (2-0).

A horvátok kezdték lendületesebben a mérkőzést, elsősorban távoli lövésekkel veszélyeztettek, de Perisic és Kramaric bombája is centikkel elkerülte a kaput. Húsz perc után kiegyenlítettebbé vált a játék, már az afrikai csapat is eljutott a rivális kapujához, mégis éppen ebben a periódusban került előnybe az esélyesebb horvát gárda. Igaz, igencsak szerencsés találattal, mert Mandzukic fejese Etebóról pattant a kapuba. A gól alaposan visszavetette a nigériai együttest, amely a középpályán teljesen alulmaradt a rivális világsztárjaival szemben, így a félpályát is alig tudta átlépni a szünetig hátralévő időben.

Nigéria sokkal elszántabban kezdte a második játékrészt az egyenlítés érdekében, de a horvát védelem szervezettnek bizonyult és biztosan hatástalanította az ellenfél akcióit. Az afrikaiak lendülete hamar alábbhagyott, a kiegyenlített mezőnyjáték pedig a horvátoknak kedvezett, mert kedvükre járatták a labdát hátul vagy a középpályán, s ritkán egy-két gyors passzal próbáltak csak zavart okozni. Ráadásul még az utolsó negyedóra kezdete előtt különösebb megerőltetés nélkül sikerült megduplázniuk az előnyüket is 11-esből, ezzel eldőlt a három pont sorsa.

Dánia megszakította Peru veretlenségi sorozatát

A dán válogatott 1-0-ra legyőzte Peru csapatát szombaton a C csoport első fordulójának szaranszki mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

A dán győzelemmel megszakadt a dél-amerikaiak 2016 novembere óta tartó veretlenségi sorozata, amely 15 mérkőzésből állt.

Eredmény:

C csoport, 1. forduló:

Dánia-Peru 1-0 (0-0)

——————–

Szaranszk, Mordovia Aréna, 40 500 néző, v.: Bakary Papa Gassama (gambiai)

gólszerző: Poulsen (59.)

sárga lap: Delaney (86.), Poulsen (93.), illetve Tapia (38.)

Dánia:

——

Kasper Schmeichel – Henrik Dalsgaard, Andreas Christensen (Mathias Jörgensen, 81.), Simon Kjaer, Jens Stryger Larsen – William Kvist (Lasse Schone, 35.), Christian Eriksen, Thomas Delaney – Yussuf Yurary Poulsen, Nicolai Jörgensen, Pione Sisto (Martin Braithwaite, 67.)

Peru:

—–

Pedro Gallese – Luis Advíncula, Christian Ramos, Alberto Rodríguez, Miguel Trauco – Renato Tapia (Pedro Aquino, 87.), Yoshimar Yotún – André Carrillo, Christian Cueva, Edison Flores (Paolo Guerrero, 62.) – Jefferson Farfán (Raúl Ruidíaz, 85.)

II. félidő:

———

59. perc: A bal oldalon Eriksen ugratta ki Poulsent, aki ziccerben a kifutó Gallese mellett nyolc méterről a kapu rövid oldalába lőtte a labdát (1-0).

A mérkőzés elején a lendületesebb peruiak harcoltak ki mezőnyfölényt, de húsz percet követően a dánok átvették az irányítást. Veszélyes gólhelyzetet azonban egyik csapat sem tudott kidolgozni – távolról próbálkoztak csupán -, leginkább azért, mert a támadósorok mindig létszámhátrányban voltak a védelmekkel szemben. A 44. percben a dán tizenhatoson belül Poulsen elhúzta a cselező Cueva lábát, de Bakary Papa Gassama nem látott szabálytalanságot. Bő egy perccel később azonban a gambiai játékvezető – miután a videobírós kollégák jeleztek – mégis megállította a játékot, majd büntetőt ítélt. A sértett Cueva erőből magasan a kapu fölé lőtte a labdát.

A szünet után mindkét oldalon a kontrákban bíztak, a dánok az 59. percben Poulsen révén értékesítettek is egyet. A peruiak hátrányba kerülve óriási nyomás alá helyezték ellenfelüket, a hatékonyság érdekében pedig beállt elsőszámú, ám ezúttal csak a cserék közé jelölt támadójuk, Paolo Guerrero, valamint az addigi egycsatáros játékról áttértek a kétékes felállásra. A dél-amerikaiak beszorították ellenfelüket a saját térfelére, a dán kapu előtt pedig többször veszélyes helyzet alakult ki. A bravúrt is bemutató Schmeichel kapussal az élen azonban a jól záró dán védelem valamelyik tagja mindig tisztázott, így az európai együttes megőrizte minimális előnyét a lefújásig.

Sampaoli több kreativitást vár, Hallgrímsson a szervezettségben hisz

Jorge Sampaoli, az argentin labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya úgy véli, a szombati mérkőzésükön nem mindig járatták elég gyorsan a labdát, többek között ezért nem tudták kiharcolni a győzelmet, miközben Heimir Hallgrímsson, az izlandiak edzője a szervezettséget emelte ki a moszkvai világbajnoki összecsapást követő sajtótájékoztatón.

„Az első félidőben talán kreatívabbak voltunk támadásban, a másodikban viszont lassabban játszottunk. Több variációt kell kidolgoznunk arra, hogyan megyünk előre. Már csak azért is, mert ez egy nagyon kiegyenlített csoport” – utalt arra Sampaoli, hogy ezután még a horvátokkal, majd a nigériaiakkal kell megmérkőzniük.

Lionel Messi kihagyott büntetőjével kapcsolatban annyit jegyzett meg, ez is a futball része.

„Erősnek kell maradnunk csapatként, bízni kell magunkban és tisztában kell lennünk azzal: minden eszközzel rendelkezünk, hogy bárkit legyőzzünk” – hangsúlyozta az argentin kapitány.

Az ötszörös aranylabdás Messit óriási tisztelet övezi a szurkolók körében, a kék-fehérbe öltözött drukkerek akkor is éltették őt, amikor nem rúgta be a tizenegyest. Akárcsak a lelátón felbukkanó világbajnok Diego Maradonát, akinek a kezdőrúgás előtti pillanatokban énekelt a fél stadion.

„Nagy mérkőzés volt” – szögezte le a másik oldalon Hallgrímsson. „Első alkalommal játszottunk világbajnokságon, talán nem a legszerencsésebb Argentína ellen kezdeni, de azt kaptuk, amire számítottunk. Ellenfelünk több mint 70 százalékban birtokolta a labdát, mi azonban nagyon szervezetten védekeztünk, a fiúk nagyszerű munkát végeztek, nagyon jól dolgoztak össze” – értékelt az izlandi szövetségi kapitány.

Arra a felvetésre, hogy szereti-e ezt a fajta játékot, amit a Szpartak Stadionban mutatott a csapata, úgy reagált, lehet, hogy vannak, akik mást játszatnak és nem érnek el semmit.

„Pontot akartunk szerezni, ennek megfelelően kellett nagyon szervezetten és fegyelmezetten futballoznunk” – tette hozzá.

A tréner beszélt a szurkolóikról is, akik a két évvel ezelőtt Európa-bajnokság után – amelyen a negyeddöntőig jutott az izlandi válogatott – ezúttal is látványosan biztatták kedvenceiket és győzelemként ünnepelték a döntetlent.

„Büszke vagyok a drukkereinkre. Nehéz volt nekik jegyet szerezni, nem tudom, hogy az argentinoknak hogy sikerült ez ilyen nagy számban, mert tőlünk is többen akartak jönni. Akik viszont eljutottak ide, maximálisan mögöttünk álltak.”

Argentinok elleni pontszerzéssel debütált Izland

Az izlandi válogatott története első világbajnoki mérkőzésén 1-1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel szombaton a labdarúgó-vb D csoportjának első fordulójában.

Eredmény:

Argentína-Izland 1-1 (1-1)

————————–

Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 ezer néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)

gólszerzők: Agüero (19.), illetve Finnbogason (23.)

Argentína:

———

Wilfredo Caballero – Eduardo Salvio, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Nicolás Tagliafico – Javier Mascherano, Lucas Biglia (Éver Banega, 54.) – Maximiliano Meza (Gonzalo Higuaín, 84.), Lionel Messi, Ángel Di María (Cristian Pavón, 75.) – Sergio Agüero

Izland:

——

Hannes Halldórsson – Birkir Saevarsson, Kári Árnason, Ragnar Sigurdsson, Hördur Magnússon – Jóhann Gudmundsson (Rúrik Gíslason, 63.), Aron Gunnarsson (Ari Skúlason, 76.), Emil Hallfredsson, Birkir Bjarnason – Gylfi Sigurdsson – Alfred Finnbogason (Björn Sigurdarson, 89.)

I. félidő:

———

19. perc: Agüero a 16-oson belül vett át egy rossz lövést, majd fordulásból a kapu jobb felső sarkába zúdította a labdát (1-0).

23. perc: Finnbogason csapott le egy kipattanóra, s hat méterről az argentinok hálójába lőtte a labdát (1-1).

Nyolc magyar gyerek is a játékoskísérők között volt a mérkőzés előtt, amelyet Diego Maradona a helyszínen tekintett meg.

A találkozó argentin fölénnyel indult, amely Agüero remek villanásából érett vezető góllá, ám az izlandiak gyorsan válaszoltak, megszerezve történetük első világbajnoki gólját. Az egyenlítő találatot követően kiegyenlítettebb lett a játék képe, ám a félidő végéhez közeledve ismét óriási nyomás alatt kellett védekeznie a szigetországi együttesnek. Az izlandiak kitartottak, sőt, a félidő végén két helyzettel jelezték, hogy ők sem ülnek rá az eredményre. Az első játékrész argentin fölényét jól jelzi, hogy a dél-amerikai gárda több mint négyszer annyi passzt tudott felmutatni, mint ellenfele.

A fordulást követően kissé lassabb iramban, de változatlan képet mutatva folyt a játék, s bár az argentinok büntetőből újra vezetést szerezhettek volna, Lionel Messi tizenegyesét kiütötte az izlandi kapus, Hannes Halldórsson. A hátralevő időszakban is szinte kizárólag az izlandiak térfelén zajlott a játék, többször veszélyeztettek is az argentinok, de nem tudták még egyszer feltörni a 11 emberrel védekező izlandiak hátsó alakzatát.

Tizenegyesgólok után Pogba döntötte el a francia-ausztrál mérkőzést

A két éve Eb-ezüstérmes francia válogatott 2-1-nyert az ausztrálok ellen szombaton a labdarúgó-világbajnokság C csoportjában, Kazanyban.

A második félidőben két tizenegyesből esett egy-egy gól négy percen belül, majd Paul Pogba döntötte el a mérkőzést.

Eredmény:

Franciaország-Ausztrália 2-1 (0-0)

————————————

Kazany, Kazany Aréna, 41 300 néző, v.: Andrés Cunha (uruguayi)

gólszerzők: Griezmann (58., 11-esből), Pogba (81.), illetve Jedinak (62., 11-esből)

sárga lap: Tolisso (76.), illetve Leckie (13.), Rishdon (58.), Behich (87.)

Franciaország:

————–

Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – Corentin Tolisso (Blaize Matuidi, 78.), N’Golo Kanté, Paul Pogba – Antoine Griezmann (Olivier Giroud, 70.), Kylian Mbappé, Ousmane Dembélé (Nabil Fekir, 70.)

Ausztrália:

———–

Mathew Ryan – Josh Risdon, Mark Milligan, Trent Sainsbury, Aziz Behich – Mile Jedinak, Aaron Mooy – Matthew Leckie, Tom Rogic (Jackson Irvine, 72.), Robbie Kruse (Daniel Arzani, 84.) – Andrew Nabbout (Tomi Juric, 64.)

II. félidő:

———–

55-58.: Egy jó ütemű kiugratásnál Griezmann csapott le a labdára, de a 16-oson belül elesett. A játék továbbment, majd miután a labda kigurult az oldalvonalon, Andrés Cunha játékvezető kézfeltartással jelezte, hogy videobírós visszajátszás következik. Miután megnézte a pálya szélén lévő monitoron az esetet, tizenegyest ítélt, a vétkes Rishdonnak pedig sárga lapot mutatott fel. A büntetőt Griezmann a kapu bal oldalába vágta (1-0).

62.: Tizenegyes a túloldalon is: Umtiti egy beadásnál kézzel ütötte el a labdát. Jedinak higgadtan lőtt a kapuba (1-1).

81.: Szép passzolgatás után Pogba pöckölte 14 méterről, középről kapura a labdát, amely a felső lécről a gólvonal mögé pattant (2-1).

Nagy lendülettel kezdett a francia válogatott, pár perc alatt többször eljutott ellenfele kapujáig, akadt védeni valója Ryannek. Negyedóra után némileg kijött a szorításból az ausztrál csapat, de veszélyt csak akkor tudott kialakítani, amikor egy szabadrúgás után Tolisso lábáról a saját kapuja bal alsó sarka felé tartott a labda. Lloris azonban gyorsan reagált, nagyot vetődve mentett. A folytatásban is a franciák irányítottak, az ausztrálok viszont ekkor már jobban szűrték a támadásaikat, melyek így többnyire a 16-os környékén értek véget.

Griezmann a jobb szélen kezdett, Dembélé a balon, és Mbappé – aki 19 és fél évével a vb-k történetének legfiatalabb francia résztvevője – volt a középcsatár, de a felállás menet közben többször változott, a francia támadók sűrűn váltogatták pozíciójukat. Igaz, ezzel sem tudták nagyon megzavarni az ausztrálokat.

Az első félidőben kiegyenlített volt a labdabirtoklás, de többet lőttek kapura a franciák.

Az ausztrálok ugyanakkor szervezetten és keményen játszottak a második félidőben is, így nagy erőbedobásra késztették ellenfelüket. A büntetőkből esett gyors gólváltás után Paul Pogba labdája éppen a gólvonal mögé pattant, ezzel a franciák kerültek másodszor is előnybe. A hajrában továbbra is nagy akarással küzdöttek az ausztrálok, de nem voltak elég kombinatívak a támadások szervezésében. Pályára lépett az Mbappéhoz hasonlóan 19 éves, de nála bő két héttel később született Daniel Arzani, az oroszországi világbajnokság legfiatalabb játékosa is – aki múlt szombaton betalált a magyarok elleni felkészülési találkozón -, érdemben azonban nem tudott hozzátenni csapata teljesítményéhez a neki jutott pár percben.

Didier Deschamps, a franciák szakvezetője a FIFA TV-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, nem volt egyszerű feladat, de az a fontos, hogy győzelemmel kezdték a tornát.

„Nem mondom, hogy elégséges, amit nyújtottunk, de az ausztrálok nagyon komoly, nehéz feladat elé állítottak minket” – fogalmazott. Kifejtette, a ritmusváltás hiányzott együtteséből. – „Nem voltunk eléggé határozottak, és nem voltunk eléggé veszélyesek, ez tény. A támadásépítésünk sem volt megfelelő, nem voltunk eléggé határozottak, többet kellett volna előrefelé játszanunk.”

Leszögezte, ezen a találkozón szenvedtek, kevesebb lehetőségük adódott a reméltnél, ám képesek ennél lényegesen jobb játékra is.