A FIFA elégedett a bíráskodással

Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Orosz sajtó: a szbornaja legújabb kori történelmének legjobb eredményét érte el

Egyiptomot legyőzve az orosz válogatott, a szbornaja az ország legújabb kori történelmének legjobb eredményét érte el labdarúgó-világbajnokságon, mert hat pontjának és kiváló gólkülönbségének köszönhetően szinte biztosan továbbjut a csoportból – írta szerdán az idei torna házigazdájának online és nyomtatott sajtója.

A kommentárok rámutattak, hogy Oroszország már szerdán hivatalosan a nyolcaddöntőbe kerülhet, ha a szaúdiak nem győzik le a csoportfavorit uruguayiakat. Az orosz tévécsatornák helyszíni tudósításban számoltak be az újabb győzelemtől mámoros szurkolók ünnepléséről Moszkva és Szentpétervár belvárosából.

„Bárhogy is végződjön válogatottunk számára ez a világbajnokság, ez a június közepi hét és a két megnyert kezdő mérkőzés mindig különleges emlék lesz számunkra. Ugyanúgy, mint a magyarok felett 1986-ban (a mexikói vb-n) aratott 6–0-s kozmikus győzelem.” – írta a Szovjetszkij Szport.

A szaklap elismerte, hogy kedd este az egyiptomi Ahmed Faszj öngóljáig a mérleg nyelve mindkét irányba kilengett és hogy „egy kóbor és ostoba gól” az orosz kapuba is berepülhetett volna. Méltatta Mohamed Szalah játékosi nagyságát, aki kiharcolta a becsületgólt csapata számára, ugyanakkor rámutatott, hogy miközben az egyiptomi sztárnak nem segítettek a társai, Gyenyisz Cserisev és Artyom Dzjuba találatának kidolgozásában az egész csapat szerepet játszott.

A lap szerint ez volt a fő különbség nemcsak Oroszország és Egyiptom, hanem a mai és a három héttel, három hónappal és a három évvel ezelőtti orosz válogatott között.

„Háromheti edzőtáborozás alatt (a csapat) a felismerhetetlenségig megváltozott, mind fizikai, mind emberi értelemben. Egységes egésszé vált a megnyilvánulásaitól a támadáson át a villáminterjúkig. De a közös cél nem láncolja le vagy köti gúzsba, ahogy számos elődjét, játékában világosan érezhető a gondolat és a lélek szabadsága. Igen, ezek a gondolatok és ez a lélek szigorú munkarendnek vannak alárendelve, de senki sem szegi szárnyukat. Válogatottunk ezért úgy szárnyal a pályák fölött, mint senki más ezen a bajnokságon. És úgy zúzza szét ellenfeleit, ahogy még se Franciaország, se Anglia, se Belgium nem zúzta” – szólt az elemzés.

„Lehet, hogy nem adatik meg számára, hogy messzire jusson, de arra a két győzelemre, amelyekkel már megajándékozott bennünket, öröké fogunk emlékezni. És igen, igen! – mesélni fogunk róluk az unokáinknak.” – írta az újság.

„Nem hittünk bennük, ők pedig megajándékoztak bennünket a boldogsággal” – ugratta ki címben az orosz válogatottal kapcsolatban megváltozott hazai hozzáállást a Szport-Ekszpressz című portál. A cikk emlékeztetett rá, hogy a szurkolók lemondtak már a játékosokról és elvesztették a hitüket Sztanyiszlav Csercseszov szövetségi kapitányban is, aki azonban a saját útját követve az első két csoportmérkőzésen mind a taktika, mind a csapatösszetétel szempontjából erős teljesítményt mutatott .

„Nem tudjuk, miként alakul majd válogatottunk sorsa ezen a világbajnokságon. Lehet, hogy arat még néhány fényes győzelmet, de az is lehet, hogy nem jut túl a nyolcaddöntőn. De most már kötelesek vagyunk arra emlékezni, hogy ez az edző és ez a csapat, amelyet a nép – a szurkolók, a szakértők és az újságírók – tetőtől talpig sértésekkel bélyegzett meg, már most nagy boldogsággal ajándékozott meg bennünket”. – fogalmaztak a honlapon.

A Kommerszant című lap online kiadása közvélemény-kutatásának szerda reggeli állása szerint a válaszadók csaknem 28 százaléka „realista”, s úgy gondolja, hogy Oroszország a csoport második helyéről jut be a legjobb 16 közé, ahol aztán el is vérzik. A csütörtökön záruló felmérés azt mutatja, hogy a döntőbe jutásban 13,5 százalék hisz.

Az NTV orosz televízió egyik politikai vitaműsorának ukrán vendége, Vjacsezslav Kovtun politológus azzal próbálta meg lehűteni a házigazdák lelkesedését, hogy Oroszország a csoportjából továbblépve Spanyolországgal vagy Portugáliával találhatja magát szembe, aminek az eredménye „adios amigos!” lesz, és az oroszok idegennek fogják érezni magukat a hazájukban zajló ünneplésben.

A FIFA elégedett a bíráskodással és a videobíró alkalmazásával

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) „rendkívül elégedett a bíráskodás színvonalával és a videobírós rendszer (VAR) sikeres alkalmazásával”.

A FIFA médiaoldalán olvasható állásfoglalás kitér arra is, hogy a videobíráskodást a futballtársadalom „összességében pozitívan fogadta és elismeri az ebből adódó előnyöket”. Jelzi ugyanakkor, hogy ezután is lesznek viták, illetve egyes esetek megítélésében megoszlanak majd a vélemények, ugyanakkor a nemzetközi szövetség nincs abban a helyzetben, hogy minden egyes kérdéses esetet kommentáljon.

A FIFA a világbajnokság előtt is hangsúlyozta, hogy az új rendszer alkalmazásával a botrányoknak szeretné elejét venni, az egyértelműen téves, mérkőzést befolyásoló ítéletek lehetőségét igyekszik kizárni.

A szövetség a közleményében jelzi, hogy a bíráskodást és a VAR működésével kapcsolatos tapasztalatokat a csoportmérkőzések után összegzi, és akkor nyílik majd lehetőség az újságírók számára arra, hogy feltegyék a kérdéseiket.

Szalah sem segített Egyiptomon, továbbjutás küszöbén a házigazda

A házigazda orosz válogatott 3–1-re legyőzte az egyiptomi csapatot kedden az A csoport második fordulójának szentpétervári mérkőzésén a labdarúgó-világbajnokságon, így szinte biztosan nyolcaddöntőbe jut négyeséből.

Az orosz együttes hat pontjának és kiváló gólkülönbségének (8-1) köszönhetően szinte biztos továbbjutónak érezheti magát, s már szerdán hivatalosan a 16 közé kerülhet, amennyiben a szaúdiak nem győzik le a csoportfavorit uruguayiakat.

Az egyiptomi együttesbe a keddi meccsre visszatért a vállsérüléséből felépült Mohamed Szalah, aki büntetőből gólt is szerzett, ám csapata továbbjutása így is valószínűtlenné vált. Ahhoz ugyanis a szaúdiak elleni zárókörös győzelmen kívül arra lenne szüksége, hogy Uruguay szerdán, illetve az utolsó fordulóban is kikapjon, s a hármas holtversenyben a legjobb legyen a gólkülönbsége.

Oroszország-Egyiptom 3-1 (0-0)

——————————

Szentpétervár, 64 468 néző, v.: Enrique Caceres (argentin)

gólszerzők: Faszj (47., öngól), Cserisev (59.), Dzjuba (62.), illetve Szalah (73.)

sárga lap: Szmolov (84.), illetve Trezeguet (57.)

Oroszország:

————

Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Szergej Ignasevics, Ilja Kutepov, Jurij Zsirkov (Fjodor Kudrjasov, 86.) – Jurij Gazinszkij, Roman Zobnyin – Alekszandr Szamedov, Alekszandr Golovin, Gyenyisz Cserisev (Daler Kuzjajev, 74.) – Artyom Dzjuba (Fjodor Szmolov, 79.)

Egyiptom:

———

Mohamed El-Senavj – Ahmed Faszj, Ali Gabr, Ahmed Hegazi, Mohamed Abdel-Safj – Mohamed Elneny (Amr Varda, 64.), Tarek Hamed – Mohamed Szalah, Abdallah Szaid, Mahmud Hasszan Trezeguet (Ramadan Sobhi, 68.) – Marvan Mohszen (Kahraba, 82.)

II. félidő:

———–

47. perc: Jobb oldali orosz támadás végén egy gyenge beadást az egyiptomi kapus a 16-os jobb sarka elé öklözött, ahonnan Zobnyin próbálkozott lövéssel, de “eltörte” a labdát, az ötösön elcsúszó védőn, Faszjon azonban irányt változtatott, s a jobb sarokba gurult (1-0).

59. perc: a jobb oldalon a 16-oson belülre nagy lendülettel érkező Fernandes kapott labdát, majd az alapvonalról gyönyörűen gurított az ötös elé, ahonnan a teljesen üresen álló Cserisev a kapuba bombázott (2-0).

62. perc: Dzjuba egy hosszan előreívelt labdát mellel szépen levett, majd átjátszotta védőjét, s 14 méterről nagy erővel a kapuba lőtt (3-0).

73. perc: Szalah tört volna be az orosz 16-oson belülre, ám védője buktatta. A mérkőzésvezető előbb szabadrúgást ítélt, majd a videós elemzés után a büntetőpontra mutatott. A 11-est az egyiptomiak sztárja a bal felső sarokba rúgta (3-1).

Az első félidőben a házigazdák futballoztak némi fölényben, ezt a kapura lövések száma is igazolta, de a játékosok egyik oldalon sem céloztak pontosan. Az oroszok közül csak Szergej Ignasevics találta el a kaput, az ellenakciókra alapozó egyiptomiak részéről pedig csupán Mohamed Szalah tudott veszélyeztetni.

A második játékrész álomszerűen kezdődött a házigazda szempontjából, ugyanis két perc sem telt, amikor egy öngóllal vezetéshez jutott a Szbornaja. Az addig stabilan futballozó egyiptomiak érezhetően megzavarodtak, közel tíz perc is eltelt mire rendezték soraikat. Negyedóra után az afrikai csapat már kisebb lehetőségekig is eljutott, de mire igazán magukhoz térhettek volna a sokkból, az orosz csapat három percen belül eldöntötte a meccset. Az első találkozón is eredményes Cserisev és Dzjuba szép találatai után az egyiptomiak padlóra kerültek, ám Szalah bő negyedórával a vége előtt visszaadta számukra a reményt.

Az afrikai együttes a hajrában minden megtett az újabb gólért, az oroszok azonban uralták a meccset és biztosan őrizték előnyüket.

Szenegáli kapitány: egyszerűen megérdemeltük a győzelmet

Aliou Cissé szövetségi kapitány szerint megérdemelt győzelmet aratott a szenegáli válogatott a lengyelek felett az oroszországi labdarúgó-világbajnokság első fordulójának utolsó mérkőzésén.

Az afrikaiak kedden 2–1-re verték európai ellenfelüket a H csoportban. A vb legfiatalabb szakvezetője a csapategységet és a fegyelmezett játékot emelte ki a Szpartak Stadionban lejátszott összecsapás utáni sajtótájékoztatón.

„Meg tudtuk akadályozni, hogy a lengyelek a saját elképzelésük szerint futballozzanak, agresszívek voltunk a támadásaik semlegesítésében, és minden alkalommal, amikor labdát vesztettek, képesek voltunk gyorsan támadásba lendülni” – értékelt a 42 éves tréner, majd hozzátette: nagyon fontos egy nagy tornát győzelemmel kezdeni, de egyelőre nincs ünneplés, mert hamar következik a második mérkőzés a japánok ellen.

„Szenegál egyszerűen megérdemelte ma a győzelmet” – szögezte le. „Mi hiszünk abban a munkában, amit elvégeztünk. Büszke vagyok a csapatomra, amely kijutott a világbajnokságra, most pedig megnyerte az első mérkőzését.”

Adam Nawalka, a lengyel válogatott szövetségi kapitánya hangsúlyozta, hogy volt tervük a mérkőzésre, de egy dolog, amit elképzelnek és egy másik, amit meg is tudnak valósítani.

„Hiába birtokoltuk többet a labdát, az eredmény számít. Néha hiányzott az együttműködés az elöl játszókkal, és a játék dinamikája sem volt megfelelő. Az első félidő sokkal rosszabb volt, a másodikra javult a helyzet” – vélekedett.

Megemlítette, hogy az ellenfél két góljához az ő hibájuk is kellett, ugyanakkor hangsúlyozta, jobb eredmény eléréséhez sokkal jobban kell játszani.

Lengyel újságírók megkérdezték tőle, hogy miért ment előre az első perctől kezdve a csapat, amikor ez korábban nem működött, amire úgy reagált: már korábban elhatározták, hogy a meglévő potenciált kihasználva a korábbiaknál támadóbb futballt igyekeznek játszani.

„A labdabirtoklásnak persze akkor lehet eredménye, ha magas szintű” – ismerte el.

Ugyanakkor leszögezte: együttese pozitív attitűddel fog odaállni a kolumbiaiak elleni következő mérkőzésre.

102 év után először látogatott a japán császári ház tagja Oroszországba

Takamado Hiszako hercegnő, a Japán Labdarúgó Szövetség tiszteletbeli elnöke személyében 102 év után első ízben látogatott el a japán uralkodóház egy tagja Oroszországba – közölte kedden az orosz sajtó.

A 64 esztendős hercegnő, Akihito császár unokatestvérének özvegye, Szaranszkban, Mordvinföld fővárosában tartózkodik, ahol a felkelő nap országának labdarúgó-válogatottja kedd délután méri össze erejét Kolumbia csapatával. A Kyodo hírügynökség szerint az előkelőség csütörtökön felkeresi majd a japán csapat edzőbázisát, amelynek szombaton a Szenegál elleni összecsapáson fog szurkolni.

Takamado Hiszako 1998 óta az összes labdarúgó-világbajnokságon jelen volt.

A császári család tagjai közül utoljára Kanyjin Kotohito herceg járt Oroszországban, még 1916-ban, az első világháborúban Moszkvával, és így az antanthatalmakkal szövetséges Tokió képviselőjeként.

Szaranszkban a MordovMedia.ru hírportál szerint mintegy 15 ezer kolumbiai és több mint 5 ezer japán szurkoló várja, hogy elhangozzék a kezdő sípszó, közép-európai idő szerint 14 órakor.

Japán meglepetésre 2-1-re legyőzte a harmadik perctől emberhátrányban futballozó Kolumbiát kedden a H csoport első fordulójának szaranszki mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

A két csapat négy évvel ezelőtt is találkozott egymással, akkor a dél-amerikaiak 4-1-re nyertek.

Eredmény:

H csoport, 1. forduló:

Japán-Kolumbia 2-1 (1-1)

————————

Szaranszk, 40 842 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)

gólszerzők: Kagava (6., 11-esből), Oszako (73.), illetve Quintero (39.)

piros lap: C. Sanchez (3.)

sárga lap: Kavasima (95.), illetve Barrios (64.), Rodriguez (86.)

Japán:

——

Kavasima Eidzsi – Szakaj Hiroki, Josida Maja, Sodzsi Gen, Nagatomo Juto – Haragucsi Genki, Haszebe Makoto, Sibaszaki Gaku (Jamagucsi Hotaru, 80.), Inui Takasi – Kagava Sindzsi (Honda Kejszuke, 70.) – Oszako Juja (Okazaki Sindzsi, 85.)

Kolumbia:

———

David Ospina – Santiago Arias, Davinson Sanchez, Oscar Murillo, Johan Mojica – Juan Cuadrado (Willmar Barrios, 31.), Carlos Sanchez, Jefferson Lerma, José Izquierdo (Carlos Bacca, 70.) – Juan Quintero (James Rodriguez, 59.) – Radamel Falcao

I. félidő:

———-

3-6. perc: Davinson Sanchez utolsó emberként eladta a labdát, így Oszako egyedül törhetett kapura, ziccerét Osipna hárította, a kipattanót viszont Kagava az üres kapu irányába lőtte, Carlos Sanchez azonban kézzel hárított. A védő piros lapot, a japánok pedig büntetőt kaptak, amelyet Kagava higgadtan a kapu közepébe lőtt (1-0).

39. perc: Quintero a 16-os jobb sarkáról végezhetett el szabadrúgást, rendkívül okosan a felugró sorfal alatt lőtte el a labdát, azt pedig Eidzsi már csak a gólvonal mögül tudta kipaskolni (1-1).

II. félidő:

———–

73. perc: Honda bal oldali szögletét követően Oszako négy méterről, három védő gyűrűjében a bal kapufára csúsztatta a labdát, amely onnan a gólvonal mögé pattant (2-1).

A legutóbbi vb aranycipőse, James Rodriguez nélkül felálló Kolumbia számára rémálomszerűen indult az összecsapás, ugyanis 176 másodperc elteltével ember-, majd a Kagava által értékesített büntetővel gólhátrányba is került. A mostani tornán Carlos Sanchez az első játékos, aki piros lapot kapott, míg a vb-k történetében ő a második leggyorsabban kiállított futballista. A korántsem büszke rekordot még az 1986-os tornáról az uruguayi Jose Alberto Batista tartja 54 másodperccel.

A dél-amerikaiak mindezek ellenére egyre nagyobb lendülettel kezdtek futballozni és szép lassan riválisuk fölé kerekedtek, egy fineszes szabadrúgással pedig egyenlítettek.

A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben góllá érett. A hajrára a kolumbiai csapat kissé elfáradt, de az utolsó percekben egy utolsó rohamra indult, az eredmény azonban nem változott.