A videóbírók napja

Állítólag Putyinnak még a videóbíró is előre köszön. Ám azért érdekes döntéseket hoznak a képernyő előtt ülők. Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Irán elleni döntetlennel jutott tovább a portugál válogatott

Az Európa-bajnok portugál válogatott 1-1-es döntetlent játszott az iráni együttessel az oroszországi labdarúgó-világbajnokság B csoportjának hétfői 3., utolsó fordulójában, így másodikként jutott a nyolcaddöntőbe.

Eredmény:

B csoport, 3. forduló:

Irán-Portugália 1-1 (0-1)

————————-

Szaranszk, Mordovia Aréna, 41 685 néző, v.: Enrique Caceres (paraguayi)

gólszerzők: Anszarifard (93. – 11-esből), illetve Quaresma (45.)

sárga lap: Hadzsszafi (52.), Szardar (54.), illetve Raphael (33.), Quaresma (64.), Ronaldo (83.), Cédric (98.)

Irán:

—-

Ali Beiranvand – Ramin Rezaeian, Madzsid Hosszeini, Morteza Pouraligandzsi, Ehszan Hadzsszafi (Milad Mohammadi, 56.) – Mehdi Taremi, Alireza Dzsahanbakhsh (Szaman Goddosz, 70.), Szaeid Ezatolahi (Karim Anszarifard, 76.), Omid Ebrahimi, Vahid Amiri – Szardar Azmoun

Portugália:

———-

Rui Patrício – Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – Ricardo Quaresma (Bernardo Silva, 70.), William, Adrien Silva, Joao Mário (Joao Moutinho, 84.) – André Silva (Goncalo Guedes, 96.), Cristiano Ronaldo

I. félidő:

———-

45. perc: Kényszerítő után Quaresma szinte a 16-os vonalától jobb külsővel csavart a hosszú felső sarokba (0-1).

II. félidő:

———-

90-93. perc: A labda a portugál 16-oson belül egy fejpárbaj után Cédric kezéhez ért, s videózás után a játékvezető büntetőt ítélt. Ezt Anszarifard a kapu bal felső sarkába lőve értékesítette (1-1).

Idegesen kezdett az iráni együttes, a portugálok akarata érvényesült az első félórában, amelyet követően lassan magukra találtak az ázsiaiak. Ennek ellenére változatlanul a kontinensbajnok portugálok irányítottak, s a szünet előtt egy látványos találattal a vezetést is megszerezték.

A fordulást követően továbbra is nyomást gyakoroltak az európaiak, akik videózás után büntetőhöz jutottak, ám Cristiano Ronaldo bal alsóba tartó lövését könnyedén hárította a kapus. A kimaradt lehetőség kissé megfogta az Európa-bajnok csapatot, míg az irániak támadójátékát lelkesebbé tette, így a többszöri videózással tarkított, kaotikus hajrában mindkét kapu előtt adódott veszélyhelyzet.

A hosszabbításban Irán büntetőből egyenlíteni tudott, és a hajrában megvolt a lehetősége a győzelmet – s ezáltal továbbjutást – érő gól megszerzésére is, ám nem tudott élni vele. A döntetlennel a portugálok jutottak a 16 közé, ahol szombaton Szocsiban az A csoportban első Uruguayjal találkoznak.

A spanyolok döntetlenjükkel is csoportelsőként jutottak tovább

A spanyol válogatott 2-2-es döntetlent játszott Marokkóval az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétfői, harmadik fordulós összecsapásán, de így is csoportelsőként jutott nyolcaddöntőbe.

A spanyolok a 16 között a házigazda oroszokkal találkoznak vasárnap 16 órakor, a moszkvai Luzsnyiki Stadionban.

Eredmény:

Marokkó-Spanyolország 2-2 (1-1)

——————————-

Kalinyingrád, 33 973 néző, v.: Ravsan Irmatov (üzbég)

gólszerzők: Butadb (14.), en-Nesziri (81.), illetve Isco (19.), Aspas (91.)

sárga lap: el-Ahmadi (22.), Amrabat (29.), Da Costa (31.), Busszufa (31.), el-Kadzsui (88.), Hakimi (94.)

Marokkó:

——–

Munir el-Kadzsui – Nabil Dirar, Manuel Da Costa, Romain Szaissz, Acsraf Hakimi – Karim el-Ahmadi, M’bark Busszufa – Nureddine Amrabat, Junesz Belhanda (Fajkal Fadzsr, 64.), Hakim Zijecs (Aziz Buhadduz, 85.) – Halid Butadb (Jusszef en-Nesziri, 71.)

Spanyolország:

————-

David de Gea – Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Piqué, Dani Carvajal – Sergio Busquets, Thiago Alcantara (Marco Asensio, 74.) – Isco, Andres Iniesta, David Silva (Rodrigo, 84.) – Diego Costa (Iago Aspas, 74.)

I. félidő:

———-

14. perc: Sergio Ramos veszítette el utolsó emberként a labdát a kezdőkörben, Butadb a kapu előteréig “gyalogolt” vele, majd a kimozduló De Gea lábai között 14 méterről a háló rúgta azt (1-0).

19 perc: Szép baloldali összjáték után Iniesta iramodott meg a szélen, az alapvonaltól visszatett labdáját Isco lőtte közelről a léc alá (1-1).

II. félidő:

———–

81. perc: Marokkó a jobb oldalról végezhetett el szögletet, középen a csereként beállt en-Nesziri ugrott a legmagasabbra, s nyolc méterről a kapu jobb oldalába fejelte a labdát (2-1).

91. perc: Carvajal adta középre a labdát a tizenhatos jobb oldaláról, Aspas szépségdíjas mozdulattal, sarokkal juttatta azt négy méterről a marokkói kapuba (2-2).

A már a mérkőzés előtt biztosan búcsúzó marokkói csapat Sergio Ramos nagy hibáját kihasználva meglepetésre megszerezte a vezetést, de 2010 világbajnoka Isco révén öt perc múlva egyenlített.

A folytatásban az afrikaiak gólszerzője, Halid Butadb második ziccerénél David de Gea bravúrral védett. A félidő második fele kevesebb lehetőséget hozott, a hosszabbításban Diego Costa hagyott ki még egy nagy helyzetet.

A fordulás után tíz perccel Amrabat szenzációs lövésének tapsolhattak a nézők: a 18 méteres bomba a két kapufa találkozásáról pattant ki. Később Szaissz mentett a gólvonalról a spanyolok kísérleténél, majd Piqué fejese kerülte el centikkel a kaput.

Az utolsó fél óra a spanyolok mezőnyfölényét hozta, de helyzetet sokáig nem tudtak kialakítani. A marokkói válogatott egy szöglet után megszerezte a vezetést, de az európai együttes a hosszabbításban egy videobíró által megítélt góllal egyenlített, megszerezve ezzel a csoportelsőséget.

Fordított és győzött Egyiptom ellen a szaúdi válogatott

A szaúdi válogatott 2-1-re legyőzte az egyiptomi csapatot hétfőn az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A csoportjának 3., utolsó fordulójában.

Eredmény:

A csoport, 3. (utolsó) forduló:

Szaúd-Arábia – Egyiptom 2-1 (1-1)

———————————

Volgográd, Volgográd Aréna, 36 823 néző, v.: Wilmar Roldan (kolumbiai)

gólszerző: Szalman (45+6.), Szalem (95.), illetve Szalah (22.)

sárga lap: Gabr (45+5.), Faszj (86.)

Szaúd-Arábia:

————

Jasszer al-Moszajlem – Mohammed al-Brejk, Oszama Havszavi, Motaz Havszavi, Jasszer al-Sahrani – Hattan Bahebri (Muhannad Assziri, 65.), Szalman al-Faradzs, Abdullah Otajf, Huszein al-Mogahvi, Szalem al-Davszari – Fahad al-Muvallad (Jahja al-Sehri, 79.)

Egyiptom:

——–

Esszam El-Hadarj – Ahmed Faszj, Ali Gabr, Ahmed Hegazi, Mohamed Abdel-Safj – Mohamed Elneny, Tarek Hamed – Mohamed Szalah, Abdallah Szaid (Amr Varda, 45+7.), Trezeguet (Kahraba, 81.) – Marvan Mohszen (Ramadan Sobhi, 64.)

I. félidő:

———

22. perc: Szalah egy hosszú indítást követően a 16-os vonalától a kimozduló kapus felett ívelte a labdát a hálóba (0-1).

45+2.-45+6. perc: Gabr lökte meg Fahadot az egyiptomi 16-oson belül, a játékvezető pedig hosszas videózást követően jóváhagyta a megítélt büntetőt. A tizenegyest Szalman a kapu jobb oldalába helyezte (1-1).

II. félidő:

———-

95. perc: Szalem egy pörgetett passz után az ötös jobb sarkáról a hosszú alsóba lőtte a labdát (2-1).

A záróforduló előtt pont nélkül álló csapatok összecsapása világbajnoki csúcsot hozott, ugyanis az egyiptomiak kapuját őrző Esszam el-Hadarj 45 évesen és 161 naposan a vb-k történetének legidősebb pályára lépett játékosa lett. A nemzeti csapat mezét 159. alkalommal magára öltő hálóőr a kolumbiai Faryd Mondragón korrekordját adta át a múltnak.

A volgográdi találkozón korán vezetést szerzett az egyiptomi válogatott, amely 1934 után lőtt újra akciógólt vb-n – akkor a magyaroktól elszenvedett 4-2-es vereség alkalmával Abdel Rahman Favzi duplázott a nyolcaddöntőben. Ez volt Szalah 50. találata tétmérkőzésen ebben az idényben.

Előnyben is Egyiptom alakított ki nagyobb veszélyhelyzeteket, mégis egyenlíthetett volna a labdát többet birtokló a szaúdi együttes a 39. percben, ám Fahad al-Muvallad jobbra, félmagasan lőtt – kezezésért adott – büntetőjét a keresztlécre ütötte a veterán El-Hadarj. A félidő ráadásában megítélt újabb tizenegyest azonban már nem tudta hárítani, így döntetlennel vonulhattak szünetre a csapatok.

A fordulást követően a játék képe nem változott, mezőnyben fölényben volt a szaúdi gárda, s kapura tartó lövése is több volt, ez pedig végül a hajrában hozta meg számára a három pontot érő találatot.

Okos játékot tervez a dánok kapitánya a franciák ellen

Az első két mérkőzésen mutatottnál okosabb játékot tervez a franciák ellen Age Hareide, az oroszországi világbajnokságon szereplő dán labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya.

Ezzel nem arra utalt a hétfői hivatalos sajtótájékoztatón, hogy Peru 1-0-s legyőzése és az ausztrálok elleni 1-1 alkalmával bután futballozott volna csapata, hanem arra, hogy a két győzelemmel élen álló, sztárjátékosok alkotta francia együttessel szemben nem vállalhatnak fel nyílt támadójátékot.

„Óvatosabbak leszünk. Nem hagyhatunk nagy területet a védőink mögött, mert ha elveszítjük a labdát, nagy lehetőség nyílik ellenfelünk számára. Bölcsebben, okosabban kell futballoznunk” – fogalmazott a norvég tréner.

Az oroszországi világbajnokság C csoportjának keddi zárásán a már továbbjutott franciák számára az első hely, a dánoknak pedig – akik győzelemmel megelőzhetik soron következő ellenfelüket – a nyolcaddöntős részvétel biztosítása a cél.

Hareidét megpróbálták szembesíteni egyik korábbi nyilatkozatával, melyben a francia válogatottról nem túl hízelgően beszélt. Erre előbb úgy reagált, hogy szavait kiragadták a szövegkörnyezetből, mert ő az 1998-ban világbajnok – szerinte az eddigi legjobb – francia csapathoz hasonlította a mostanit, másodjára pedig, amikor ismét neki szegezték, hogy akkor végül is milyennek is tartja a francia válogatottat, a játékosok egyéni kvalitásait emelte ki, a csapatjátékról nem ejtett szót.

A tréner hangsúlyozta: hisznek benne, hogy nyolcaddöntőbe jutnak, amihez egy döntetlen is elég lenne ugyan, de ezzel nem lehet pályára küldeni a csapatot.

„Ha ilyen gondolat van a fejekben, a játékosok passzívakká válhatnak” – vélekedett.

Elárulta, hogy követik majd a Peru-Ausztrália mérkőzés alakulását.

„A kollégám révén lesznek információink, azokat a félidőben meg is beszéljük, de nem biztos, hogy a játékosokkal is közöljük” – tette hozzá. A másik eredménynek csak akkor lesz jelentősége, hogy ha a dánok vesztésre állnak.

Christian Eriksen, dán válogatott sztárjátékosa, aki 18 évesen ott volt már a 2010-es vb-n is, úgy fogalmazott: nagyszerű lenne, ha összejönne a nyolcaddöntőbe jutás.

„A franciák nyilván elsők szeretnének lenni, de nekünk a saját kezünkben van a sorsunk és tovább akarunk jutni” – hangsúlyozta.

A kapus Kasper Schmeichel, a dánokkal 1992-ben Európa-bajnok, a Manchester Uniteddel Bajnokok Ligája-győztes Peter Schmeichel fia arról beszélt, hogy akár már hat pontjuk is lehetne, de ha előre beígérik nekik a négyet az első két mérkőzésre, akkor azt aláírták volna.

Arra a felvetésre pedig, hogy érez-e magán bármiféle nyomást az apja öröksége miatt, nemmel felelt, s határozott válaszával némi derültséget okozott a teremben.