Egyre izgalmasabbak a mérkőzések

A franciák és az uruguayiak már ott vannak a nyolcban… Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Uruguay negyeddöntős, kiesett az Európa-bajnok

Az uruguayi válogatott 2-1-re legyőzte az Európa-bajnok portugál csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szombati nyolcaddöntőjében, Szocsiban.

A dél-amerikaiak a duplázó Edinson Cavani vezérletével győztek, s a nyolc között Franciaország legjobbjaival játszanak pénteken, Nyizsnyij Novgorodban.

Eredmény, nyolcaddöntő:

Uruguay-Portugália 2-1 (1-0)

—————————-

Szocsi, 44 873 néző, v.: César Arturo Ramos (mexikói)

gólszerzők: Cavani (7., 62.), illetve Pepe (55.)

sárga lap: Ronaldo (93.)

Uruguay:

——–

Fernando Muslera – Martin Cáceres, José Giménez, Diego Godín, Diego Laxalt – Nahitan Nandez (Carlos Sánchez, 80.), Lucas Torreira, Matías Vecino, Rodrigo Bentancur (Cristian Rodríguez, 63.) – Luis Suárez, Edinson Cavani (Cristhian Stuani, 74.)

Portugália:

———–

Rui Patrício – Ricardo Pereira, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro – Bernardo Silva, William Carvalho, Adrien Silva (Ricardo Quaresma, 65.), Joao Mário (Manuel Fernandes, 85.) – Goncalo Guedes (André Silva, 74.), Cristiano Ronaldo

I. félidő:

———-

7. perc: Cavani adott pontos keresztlabdát a bal oldalon felfutó Suáreznek, aki befelé tolta azt, majd a tizenhatos sarkáról élesen középre ívelt a berobbanó Cavani fejére, aki öt méterről nem hibázott (1-0).

II. félidő:

———–

55. perc: A portugálok a bal oldalon kis szögletet végeztek el, Raphael Guerreiro beadására Pepe teljesen egyedül érkezett és hét méterről a kapu közepébe fejelt (1-1).

62. perc: Az uruguayiak villámgyorsan, a kapuskirúgástól számítva négy passzból eljutottak az ellenfél kapujáig, Bentancur lekészített labdáját Cavani a tizenhatos vonaláról jobb belsővel gyönyörűen tekerte a hosszú sarokba (2-1).

A portugál válogatott a B csoport második helyezettjeként, veretlenül érkezett a nyolcaddöntőre, míg az uruguayi csapat százszázalékos teljesítménnyel, gólt sem kapva végzett az A jelű kvartett élén. A két csapat első egymás elleni tétmeccsére készült.

Egy rekord már a találkozó előtt megdőlt, ugyanis a dél-amerikaiakat irányító Oscar Tabarez 71, míg kollégája, Fernando Santos 63 évesen ült le a kispadra, és a vb-k történetében még nem fordult elő, hogy két kapitány életkora összesen 135 év és 3 hónap. A csúcsot a német Otto Rehhagel és a svéd Lars Lagerbäck tartotta a 2010-es Görögország-Nigéria mérkőzés óta, akkor ketten együtt 133 évesek és 9 hónaposak voltak.

A portugál kezdőcsapat három helyen változott az előző, Irán elleni összecsapáshoz képest: ezúttal a kispadon kezdett például az ázsiaiak ellen szép gólt szerző Ricardo Quaresma. Az uruguayi kezdő tizenegyben egy változás volt az oroszok elleni csoportmeccshez képest, José Giménez kezdett Sebastian Coates helyett.

Az uruguayiak villámrajtot vettek: Edinson Cavani és Luis Suárez remek összjátékának köszönhetően már a 7. percben megszerezték a vezetést. Ez volt a Paris Saint-Germain támadójának 44. válogatott találata, s a 12., aminél Suárez adta neki a gólpasszt.

A gyors gólt követően mindkét együttesnek akadtak kisebb lehetőségei – elsősorban szabadrúgásokból -, de ziccerbe egyikük sem került, így a szünetben Uruguay volt előnyben.

A fordulás után hamar egyenlített az Európa-bajnok: Pepe fejese azt jelentette, hogy a dél-amerikai együttes 597 perc után kapott ismét gólt. Legutóbb még tavaly novemberben Ausztria talált be Fernando Muslera kapujába.

Sokáig így sem örülhettek az európaiak, ugyanis egy újabb gyors uruguayi kontra végén Cavani találatával megint hátrányba kerültek. Nem sokkal később a duplázó támadót sérülés miatt le kellett cserélni, a csatárt az a Cristiano Ronaldo segítette le a pályáról, akinek ez volt a 38. mérkőzése nagy tornán (vb, Eb), ezzel beállította Bastian Schweinsteiger rekordját.

A hajrában az uruguayiak csak a védekezésre összpontosítottak, s mivel kihúzták újabb kapott gól nélkül a mérkőzést, győztek.

A dél-amerikai együttes legutóbb a 2010-es világbajnokságon játszott negyeddöntőt, akkor a negyedik helyen zárt.

Franciaország negyeddöntős

Franciaország jutott elsőként negyeddöntőbe az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután 4-3-ra legyőzte Argentínát szombaton, Kazanyban.

A francia csapat a nyolc között az esti Uruguay-Portugália találkozó továbbjutójával játszik pénteken, Nyizsnyij Novgorodban.

Franciaország-Argentína 4-3 (1-1)

———————————

Kazany, 42 873 néző, v.: Alireza Faghani (iráni)

gólszerzők: Griezmann (13. – tizenegyesből), Pavard (57.), Mbappé (63., 68.) illetve Di María (41.), Mercado (48.), Agüero (93.)

sárga lap: Matuidi (72.), Pavard (73.), Giroud (93.), illetve Rojo (11.), Tagliafico (19.), Mascherano (43.), Banega (50.), Otamendi (93.)

Franciaország:

————–

Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphaël Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – N’Golo Kanté, Paul Pogba – Kylian Mbappé (Florian Thauvin, 89.), Antoine Griezmann (Nabil Fekir, 83.), Blaise Matuidi (Corentin Tolisso, 75.) – Olivier Giroud

Argentína:

———-

Franco Armani – Gabriel Mercado, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo (Federico Fazio, a szünetben), Nicolás Tagliafico – Enzo Pérez (Sergio Agüero, 66.), Javier Mascherano, Éver Banega – Cristian Pavón (Maximiliano Meza, 75.), Lionel Messi, Ángel Di María

I. félidő:

———-

13. perc: Mbappé sprintelt végig szinte az egész pályán, Rojo a büntetőterületen belül érte utol, és csak szabálytalanul tudta megállítani. A megítélt tizenegyest Griezmann gurította be majdnem a kapu közepébe (1-0).

41 perc: Di María 24 méterről, középről lőtte ki a bal felső sarkot (1-1).

II. félidő:

———–

48. perc: Messi lőtt kapura a tizenhatos vonaláról, a hosszú sarokba tartó labdába az ellépni igyekvő, teljesen egyedül álló Banega olyan szerencsésen ért bele, hogy az a rövid alsó sarokban kötött ki (1-2).

57. perc: Matuidi indította el Hernandezt a bal oldalon, a hátvéd centerezését Otamendi röviden fejelte ki, a túloldalon érkező Pavard 17 méterről csodálatos mozdulattal lőtte be a felpattanó labdát a hosszú felső sarokba (2-2).

63. perc: Ezúttal Pogba indította Hernandezt, aki laposan adott középre, Matuidi kísérletét blokkolták a védők, a lepattanó labdát Mbappé az ötös sarkáról lőtte laposan a kapuba (3-2).

68. perc: Lloris, Kanté, Griezmann, Matuidi, Giroud, Mbappé volt a labda útja a francia kapu előterétől az ellenfél tizenhatosáig, s a Paris Saint-Germain 19 éves támadója a kimozgó Armani mellett 11 méterről a hosszú sarokba gurított (4-2).

93. perc: Messi tizenhatoson belülre beívelt labdáját a csereként beállt Agüero csúsztatta hét méterről a jobb sarokba (4-3).

A francia csapat a csoportkör során legyőzte Ausztráliát (2-1) és Perut (1-0), majd egy dánok elleni 0-0-s döntetlennel biztosította be csoportelsőségét. Az albiceleste a nyitókörben Izlanddal csak 1-1-es döntetlent játszott, majd a Horvátországgal szembeni 3-0-s vereség után Nigéria legyőzésével jutott tovább.

Az dél-amerikaiak szövetségi kapitánya, Jorge Sampaoli némi meglepetésre Gonzalo Higuaínt és Sergio Agüerót is kihagyta a kezdőcsapatból, amelynek három támadója Lionel Messi és Ángel Di María mellett a Boca Juniorsban játszó Cristian Pavón volt. A szakvezetőnek ez volt a 15. mérkőzése a válogatott kispadján, és ezúttal sem szakította meg sorozatát: kétszer egymás után nem állt még fel ugyanazzal a kezdőcsapattal.

A túloldalon Didier Deschamps 80. alkalommal irányította a franciákat, ezzel megelőzte az örökrangsor élén Raymond Domenech-et. A játékosként 103-szoros válogatott szakvezetőnek ez volt élete első Argentína elleni összecsapása.

A mérkőzés első nagy lehetősége a franciák előtt adódott: Antoine Griezmann 9. percben, 23 méterről elvégzett szabadrúgásánál csak a keresztléc mentette meg az argentinokat. Négy perccel később már az sem: az Atlético Madrid támadója tizenegyesből szerezte meg a vezetést csapatának.

A gól után is az európai együttes maradt támadásban, Kylian Mbappé megindulásaival nem tudott mit kezdeni az argentin védelem. A félidő második felére a franciák visszahúzódtak a saját térfelükre, a dél-amerikaiak birtokolták jóval többet a labdát. A 41. percben Di María gyakorlatilag a semmiből egyenlített: ballábas lövése előtt helyzete sem volt csapatának.

A fordulás után Ever Banega szerencsés góljával szinte azonnal megszerezte a vezetést Argentína, de a gallok Benjamin Pavard bombagóljával tíz percen belül egyenlítettek, majd Kylian Mbappé duplázásával megnyugtató előnybe kerültek.

Az összecsapás utolsó harmadában a kitámadó dél-amerikai védelemmel szemben több veszélyes kontrát is vezetett Deschamps együttese, de gólt az argentinok értek el, igaz, ez már csak szépségtapasz volt: a címvédő németek után az előző vb döntőjének a vesztese is elbúcsúzott.

Mindez azt is jelenti, hogy Messi pályafutása során továbbra sem szerzett gólt a világbajnokság egyenes kieséses szakaszában, és az argentinokat – csakúgy, mint az 1986-os vb-címük óta mindig – ezúttal is európai gárda búcsúztatta.

Hierro nem jósol, Silva nem foglalkozik a kritikákkal

Fernando Hierro, a spanyol labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya nem kívánt jóslatokba bocsátkozni a házigazda oroszok elleni világbajnoki nyolcaddöntőt illetően, míg David Silva igyekezett elhárítani a kritikákra vonatkozó kérdéseket.

„Egyértelmű tervünk van, de a mutatott játék nemcsak rajtunk múlik, hanem az ellenfélen is” – jelentette ki a vb rajtja előtt három nappal kinevezett szakvezető. „Hiszünk magunkban, pozitív hozzáállást látok a csapaton, s ezt kell megjeleníteni a pályán is holnap. A játékosaim mentálisan és fizikálisan is frissek”.

Az 50 éves szakember az ellenfélről kifejtette, hogy fizikálisan erős, gyors és magas játékosok alkotják, a pontrúgásaik pedig nagyon veszélyesek. Arra a kérdésre, hogy felkészültek-e arra, hogy a spanyol együttesnek korábban sok problémát okozó háromvédős rendszerre vált az orosz csapat, úgy reagált, mindenre van terve.

Hierro ezen felül nem kívánt semmit sem jósolni, szinte csak azt hajtogatta, hogy mint minden edzőnek és csapatnak, megvan a maga terve, de nincs jövőbe látó kristálygömbje. Így csak a pályán derül ki, az oroszokat nyomja-e majd a tét, vagy éppen szerkezetet váltanak-e, s ezáltal a középpályát szeretnék megszállni.

„Minimalizálni kell a hibákat, mert az esetek többségében az a csapat nyer, amelyik kevesebbet hibázik” – válaszolt közhelyesen Hierro arra a kérdésre, hogy mi lehet a győzelem kulcsa. A tréner a múltból felidézett statisztikákkal sem kívánt foglalkozni, úgy vélte, annak semmi jelentősége, hogy mi történt öt, nyolc, vagy éppen tíz éve, csakis a vasárnapi meccs számít, amelyre nincs kihatása a múltnak.

„Oroszország csodálatos, nagyszerű szurkolói vannak, de a meccs a pályán dől el” – válaszolt röviden arra a kérdésre, tart-e attól, hogy a hazai csapatot 80 ezren fogják bíztatni.

David Silva a spanyolok eddigi nem túl meggyőző játékával kapcsolatban úgy fogalmazott, ez egy világbajnokság, amelyen mindig vannak nehéz pillanatok. Hozzátette, a hibákat ki kell javítani, s az a legfontosabb, hogy a torna előrehaladtával folyamatosan fejlődjön a válogatott.

„Profik vagyunk, csakis a játékra koncentrálunk. A kritika nem mindig jogos, ezzel együtt kell élni, és leginkább a pályán lehet rájuk cáfolni” – mondta a Manchester City támadója, aki szintén azt tartotta az egyik legfontosabbnak, hogy minimalizálni kell a hibákat, mert emiatt játszott kétszer is döntetlent a válogatott.

A 32 éves futballista szerint támadásban az lesz a kulcskérdés, hogy elég gyorsan tudnak-e játszani, mert ha igen, akkor egészen biztosan meglesznek a lehetőségeik a gólszerzésre.

„Minden ellenfél nehéz, már a csoportküzdelmek során sem volt könnyű nyerni” – válaszolt Silva arra a felvetésre, mely szerint a spanyolok a könnyebb ágra kerültek, mivel a döntőig vezető úton sem a brazilokkal, sem a portugálokkal, sem a franciákkal nem kell találkozniuk.

Az orosz–spanyol nyolcaddöntő vasárnap, romániai idő szerint 17 órakor kezdődik a Luzsnyiki Stadionban. Az oroszok – akik eltiltás miatt ezúttal nem számíthatnak a védő Igor Szmolnyikovra – még sosem győzték le a spanyolokat.