A 11-es rúgások csatái

Az új szabály: a hosszabbításban negyedik cserével frissítenek, ám azért a büntetőknek kellett dönteniük. Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Büntetőkkel jutottak negyeddöntőbe a horvátok

Horvátország 1-1-es rendes játékidő és hosszabbítás után 11-esekkel 3-2-re legyőzte Dániát Nyizsnyij Novgorodban, így bejutott a legjobb nyolc közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

A horvátok a nap során korábban a spanyolokat ugyancsak büntetőpárbajban legyűrő oroszokkal játszanak szombaton Szocsiban az elődöntőbe kerülésért.

Eredmény, nyolcaddöntő:

Horvátország-Dánia 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 3-2

—————————————————————–

Nyizsnyij Novgorod, 43 000 néző, v.: Néstor Pitana (argentin)

gólszerzők: Mandzukic (4.), illetve M. Jörgensen (1.)

sárga lap: M. Jörgenssen (115.)

Horvátország:

————

Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic (Josip Pivaric, 81.) – Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic (Mateo Kovacic, 71.) – Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic (Andrej Kramaric, 97.) – Mario Mandzukic (Milan Badelj, 108.)

Dánia:

——

Kasper Schmeichel – Jonas Knudsen, Simon Kjaer, Mathias Jörgensen, Henrik Dalsgaard – Andreas Christensen (Lasse Schöne, a szünetben), Thomas Delaney (Michael Krohn-Dehli, 98.), Christian Eriksen – Yussuf Yurary Poulsen, Andreas Cornelius (Nicolai Jörgensen, 66.), Martin Braithwaite (Pione Sisto, a hosszabbítás szünetében)

I. félidő:

———-

1. perc: Jobb oldali hatalmas bedobás után Mathias Jörgensen lőtt közelről kapura, a labda a lábak alatt átcsúszott, a vetődő Subasic belekapott, a kapufára ütötte, onnan pedig a gólvonalon túlra perdült (0-1).

4. perc: Gyorsan egyenlítettek a horvátok: Vrsaljko tört be jobb oldalon a dán tizenhatoson belülre, középre passzolt, a labda ide-oda pattogott, majd Mandzukichoz került, aki hat méterről, fordulásból a kapu jobb oldalába lőtt (1-1)

Hosszabbítás:

II. félidő:

———-

114-116. perc: Modric jó ütemű kiugratásával Rebic indult meg, kicselezte a kapust, de a hátulról érkező Mathias Jörgensen buktatta. A megítélt büntetőt Modric lőtte, a balra vetődő Schmeichel azonban védett.

Gyors gólváltással indult a mérkőzés, előbb a horvát, majd a dán kapu előtt alakult ki kavarodás, és abból találatot eredményező helyzet, így még négy perc sem telt el, amikor már 1-1 volt az állás.

Azután lassacskán kialakult az első félidőt alapjában meghatározó játékkép: a horvátok futballoztak fölényben, többet támadtak és lőttek kapura, a szívósan védekező dánok pedig egy-egy ellenakcióval igyekeztek veszélyt teremteni.

A szünet után is hasonló volt a felállás, de a nagyon fegyelmezetten játszó dánok ekkor már többször indultak meg előre, miközben a horvátoknak nem nagyon volt elképzelésük arról, hogyan kerüljenek a dán védők mögé és távolról is csak elvétve tudtak kapura lőni. Viszonylag eseménytelen játékkal telt el a második félidő, így hosszabbítás következett.

Ebben a dánok kezdtek aktívabban, miközben továbbra is hatékonyan szűrték meg az ellenfél támadásait. A horvátok – ahogy a második félidő nagy részében – a ráadásban sem játszottak lendületesen, ha eljutottak a dán kapuig, a védők mindig létszámfölényben voltak. Mindkét szövetségi kapitány élt az új szabály adta lehetőséggel, a hosszabbításban negyedik cserével frissített.

A mérkőzés inkább a dánok elképzelése szerint alakult, stabilan védekeztek, és az idő haladtával egyre magabiztosabbá váltak, míg a horvátok csak az első félidőben diktáltak nagy tempót. A sok bizonytalansággal lezajló tizenegyespárbaj után viszont mégis ők örülhettek.

Tizenegyesek:

Eriksen lövésébe Subasic beleért, a labda a jobb kapufán csattant

Badelj a jobb oldalt vette célba, az elvetődő Schmeichel lábbal hárított

Kjaer a bal felsőbe bombázott (0-1)

Kramaric a jobb alsó sarokba passzolt (1-1)

Krohn-Dehli is (1-2)

Modric középre gurított, a labda éppen elfért az elvetődő Schmeichel lába mellett (2-2)

Schöne jobbra tartó félmagas lövését Subasic megfogta

Pivaric a jobb alsó sarok felé lőtt, de Schmeichel védett

N. Jörgensen középre célzott, Subasic lábbal védett

Rakitic a jobb alsó saroba gurította a labdát, Schmeichel a másik oldalra vetődött (3-2).

Csercseszov nem ünnepel, Hierro szerint nincs válság

Sztanyiszlav Csercseszov szövetségi kapitány szerint még nincs itt az ideje, hogy ünnepeljen, mert máris az orosz válogatott következő mérkőzésére kell koncentrálnia azok után, hogy csapata 1-1-es döntetlent követően 11-esekkel felülmúlta a végső győzelemre is esélyes spanyol együttest a labdarúgó-világbajnokság moszkvai nyolcaddöntőjében.

„Egyszerű, amit érzek. Máris a következő meccs érdekel. Ez még csak a kezdet, úgyhogy tartalékom az érzelmeimet” – reagált arra a felvetésre az 53 éves tréner, hogy higgadtan, nem ugrálva és „örömködve” fogadta csapata továbbjutását.

Csercseszov kiemelte, hogy sok tekintetben jobbak náluk a spanyolok, ezért szerinte jó döntés volt kontrákra játszani, és nem felvállalni a nyílt futballt. Hozzátette: a játékosoké az érdem, mert ő bármit kitalálhat, a legjobb taktika sem működik, ha a futballisták nem hisznek benne.

„Nem választhatunk ellenfelet, a spanyolokat sem kértük. Egyik csapat így játszik, a másik úgy, de az igazán fontos az, mi hogy játszunk” – válaszolt a szakember arra a kérdésre, hogy a horvátokat, vagy a dánokat szeretné jobban ellenfélnek a negyeddöntőben.

A jövőre nézve megjegyezte, a hosszabbítás miatt több pihenésre lesz szüksége a játékosoknak, illetve az orvosi csapatnak és a fizioterapeutáknak is lesz dolguk, de szombatra készen állnak majd az újabb ütközetre.

Csercseszov – aki a sajtótájékoztató végén nagy taps közepette hagyta el a termet – a vb eddigi meglepetései közül azt tartja a legnagyobbnak, hogy a németek búcsúztak a csoportkörben.

Kollégája, Fernando Hierro csalódottan beszélt, de szerinte nincs válságban a spanyol futball, amelynek továbbra is megvan az identitása és azzal eredményes tud lenni.

„Sokat volt nálunk a labda, 18-19 kapura lövésünk volt, többet voltunk a támadó harmadban. Húsz veretlen mérkőzéssel érkeztünk ide, és kikapni itt sem kaptunk ki” – mondta a vb előtt három nappal kinevezett szakember. „Mindent megtettünk, hogy elkerüljük a 11-eseket, mert az lutri. Extra csatárt vittem be, de nehéz az ellenfél mögé kerülni, ha 11 emberrel védekezik. Noha most nem jöttek az eredmények, attól még megvan a csapat identitása”.

Hierro nem értett egyet azzal, hogy a spanyolok nyomasztó labdabirtoklási fölénye nem párosult veszélyes akciókkal, ugyanis szerinte öt-hat nagy helyzete volt együttesének.

Az 50 éves tréner elárulta, hogy taktikai okokból hagyta ki Andrés Iniestát, aki szerinte profin viselte ezt a döntést. Hierro viszont arra nem adott választ, mi állt az elképzelése hátterében.

„Játékosok, edzők, szurkolók, mindannyian szenvedünk, mert ambiciózusan érkeztünk ide. De nem fogunk bűnbakot keresni. Én voltam az edző és mindenki a legjobbját nyújtotta” – reagált Hierro arra a felvetésre, mely szerint a spanyol szövetség a felelős a vártnál korábbi búcsúért, amiért néhány nappal a vb előtt elküldte elődjét, Julen Lopeteguit, mert aláírt a Real Madridhoz.

Nyolc között a házigazda, búcsúztak a spanyolok

A házigazda orosz válogatott bejutott a legjobb nyolc közé a labdarúgó-világbajnokságon, miután az első vasárnapi nyolcaddöntőben büntetőpárbajban jobbnak bizonyult Spanyolországnál Moszkvában.

Az oroszok szombaton Szocsiban a Horvátország-Dánia összecsapás győztesével játszanak a negyeddöntőben.

Oroszország-Spanyolország 1-1 (1-1, 0-0, 0-0), tizenegyesekkel: 4-3

——————————————————————

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző, v.: Björn Kuipers (holland)

gólszerzők: Dzjuba (41. – büntetőből), illetve Ignasevics (12. – öngól)

sárga lap: Kutepov (54.), Zobnyin (71.), illetve Piqué (40.)

Oroszország:

————

Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Szergej Ignasevics, Ilja Kutepov, Fjodor Kudrjasov, Jurij Zsirkov (Vlagyimir Granat, a szünetben) – Alekszandr Szamedov (Gyenyisz Cserisev, 61.), Roman Zobnyin, Daler Kuzjajev (Alekszandr Erohin, 97.) – Alekszandr Golovin, Artyom Dzjuba (Fjodor Szmolov, 65.)

Spanyolország:

————–

David de Gea – Nacho (Dani Carvajal, 70.), Gerard Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke – Marco Asensio (Rodrigo, 104.), Isco, David Silva (Andrés Iniesta, 67.) – Diego Costa (Iago Aspas, 80.)

I. félidő:

———-

12. perc: jobb oldali spanyol szabadrúgásnál az orosz kapu előterében Ignasevics olyan szorosan felügyelte Sergio Ramost, hogy mindketten a földre estek, a labda pedig a beadásnak háttal álló orosz védő bokájáról saját kapujába pattant (0-1).

40-41. perc: orosz szögletnél Dzjuba ugrott a legmagasabbra, fejese nyomán a labda a neki háttal álló Piqué felkarján változtatott irányt, a megítélt büntetőt Dzjuba a kapu jobb oldalába helyezte, De Gea a másik irányba vetődött (1-1).

A VIP-páholyban VI. Fülöp spanyol király foglalt helyet, többek között Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke társaságában, Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont nem volt ott a stadionban.

A házigazdák csapata túlbiztosított felállásban kezdett, az öt védő előtt a középpályán három szűrő helyezkedett, és két zavaró támadójuk is visszazárt a saját térfelükre. A szerencsés góllal vezetést szerző spanyolok a folytatásban kedvükre adogathattak – sokszor a saját térfelükön – és lassították az iramot, mert az oroszok hátrányban sem változtattak a taktikájukon. A szünethez közeledve az egyik orosz kontrát sikerült lövéssel zárniuk a hazaiaknak, amitől megjött a kedvük, és kicsit bátrabb támadójátékot vállaltak fel. Az egyenlítő góljukat viszont veszélyes helyzet nélkül, büntetőből szerezték. Ezt követően a spanyolok próbáltak ismét kapura is veszélyes játékot bemutatni, de ehhez nem tudták a tempójukat eléggé felpörgetni.

A spanyol csapat úgy jött ki a második félidőre, hogy visszaveszi a vezetést és eldönti a továbbjutást, de mezőnyfölénye nem mutatkozott meg helyzetekben is, idővel pedig a lendülete is elfogyott. A 60. perctől eseménytelenül teltek a percek, a mezőnyjátékosok a félpálya és az orosz tizenhatos között helyezkedtek, így besűrűsödött a középpálya. A körülményes spanyolok ritkán tudtak áttörni, az oroszoknak pedig ez eleve nem állt szándékukban. A 87. percben Iniesta 17 méterről leadott lövését vetődve védte Akinfejev, az orosz kapust amúgy nem dolgoztatták meg a spanyolok, így jöhetett a vb első hosszabbítása.

A túlórát magasabb fordulatszámon kezdték a spanyolok, de az orosz kapusnak így sem akadt dolga. Az egyre fáradtabb oroszoknál viszont indokolt volt a negyedik csere – Alekszandr Erohin a 97. percben lépett pályára -, amire a vb-k történetében először van lehetőség a hosszabbításban. A ráadás második részében a negyedik spanyol csere, Rodrigo hozott színt és lendületet a játékba – helyzetét Akinfejev védte -, de már későn, a döntés a büntetőpárbajra maradt.

Büntetőpárbaj:

Iniesta magabiztosan lőtt a kapu jobb oldalába, Akinfejev a másik oldalra vetődött (0-1)

Szmolov nagy erővel lőtt a kapu jobb oldalába, De Gea beleért a lövésbe, de hárítani nem tudott (1-1)

Piqué a jobb alsóba vágta a labdát, Akinfejev ezúttal is a másik irányba indult el (1-2)

Ignasevics a kapu bal oldalába emelt, De Gea ezúttal nem találta el az irányt (2-2)

Koke rosszul helyezett, félmagas lövését védte Akinfejev (2-2)

Golovin nagy erővel lőtt középre, az elvetődő De Gea helyére (3-2)

Sergio Ramos becsapta Akinfejevet, a kapu jobb oldalába lőtt (3-3)

Cserisev is a kapus helyét választotta, ami ezúttal is üresen maradt (4-3)

Iago Aspas nagy lendülettel futott neki, ám nem túl helyezett lövésébe az elvetődő Akinfejev lábbal belekapott, és hárított (4-3).

Forrás: MTI, kép: fifa.com