Szegény-szegény japánok

A közösségi élmény adja a világbajnokság varázsát. Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján.

Belgium 0-2-ről fordított, a 94. percben lőtt góllal győzte le Japánt

A belga válogatott kétgólos hátrányból fordítva, a 94. percben lőtt találattal 3-2-re legyőzte a japán csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétfői második nyolcaddöntőjében, Rosztov-na-Donuban, így bejutott a legjobb nyolc közé.

Roberto Martínez együttese a negyeddöntőben Brazíliával találkozik, pénteken 20 órakor, Kazanyban.

Eredmény, nyolcaddöntő:

Belgium-Japán 3-2 (0-0)

———————–

Rosztov-na-Donu, 41 466 néző, v.: Malang Diedhiou (szenegáli)

gólszerzők: Vertonghen (69.), Fellaini (74.), Chadli (94.), illetve Haragucsi (48.), Inui (52.)

sárga lap: Sibaszaki (40.)

Belgium:

——–

Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen – Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Yannick Carrasco (Nacer Chadli, 65.) – Dries Mertens (Marouane Fellaini, 65.), Romelu Lukaku, Eden Hazard

Japán:

——

Kavasima Eidzsi – Szakai Hiroki, Josida Maja, Sodzsi Gen, Nagatomo Juto – Haszebe Makoto, Sibaszaki Gaku (Jamagucsi Hotaru, 81.) – Haragucsi Genki (Honda Kejszuke, 81.), Kagava Sindzsi, Inui Takasi – Oszako Juja

II. félidő:

———–

48. perc: Inui szerzett labdát a saját térfele közepén, Sibaszakihoz passzolt, aki a kezdőkörből hosszan indította Haragucsit – a hátráló Vertonghen elvétette a labdát, a szélső pedig jobb oldalról, 11 méterről laposan kilőtte a hosszú sarkot (0-1).

52. perc: Kagava cselezgetett a belga tizenhatos előterében, letette a labdát Inuinak, aki 20 méterről úgy lőtte el a labdát a bal sarokba, hogy Courtois nem érhetett oda (0-2).

69. perc: Egy szöglet után az égbe vágott labda Vertonghent találta meg bal oldalon, a kaputól öt és fél méterre: a Tottenham védője középre akarta fejelni azt, de ehelyett a hosszú felső sarokba hullott a kísérlete (1-2).

74. perc: Hazard bal oldali beívelését a csereként beállt Fellaini fejelte öt méterről a kapuba (2-2).

94. perc: A belgák villámgyors akciót vezettek, De Bruyne jobb szélre tett labdáját Meunier adta be majdnem a tizenhatos sarkáról, a középen érkező Lukaku elengedte a lapos beadást, a mögötte érkező Chadli pedig hét méterről az üres kapuba lőtt (3-2).

A 22 mérkőzés óta veretlen belgák kezdőcsapata tíz helyen változott az utolsó, számukra már tét nélküli csoportmeccshez képest: az angol válogatott ellen szerepelt játékosok közül egyedül a kapus Thibaut Courtois kapott megint szerepet. A védelem közepébe immáron kezdőként tért vissza a csapatkapitány Vincent Kompany.

Nisino Akira japán szövetségi kapitány is alaposan felforgatta csapatát: a lengyelek elleni találkozóhoz képest hat helyen változtatott, ráadásul visszatért a 4-2-3-1-es felálláshoz, amelyet az első két csoportmeccsen is alkalmazott.

Bátran kezdett az ázsiai együttes, nem ijedt meg esélyesebb riválisától, s már az ellenfél térfelén letámadott. Az első tíz percet követően visszaállt a japán csapat, de remekül szervezett védelmével szemben nem igazán tudott helyzetet kialakítani az európai válogatott – a vb-n négygólos Romelu Lukaku előtt adódtak kisebb lehetőségek, illetve Eden Hazard-nak volt egy veszélyes távoli lövése.

Az első félórát követően teljesen kiegyenlítődött a mérkőzés, az utolsó percben Courtois nagy hibájából – a labda átcsorgott a kezei között, de a gólvonal előtt éppen sikerült rávetődnie – kis híján megszerezte a vezetést a japán csapat.

A fordulás után három perccel ez meg is történt: a fellazuló belga védelmen Haragucsi Genki rohant át, és Courtois kapujába lőtt. Ez volt a japán válogatott első gólja a világbajnokságok egyenes kieséses szakaszában.

A belgák Hazard révén majdnem azonnal egyenlítettek, ám a Chelsea támadójának lövése a bal kapufán csattant. Az ázsiai gárda azonnal büntetett, Inui Takasi szép találatával kettőre növelte csapata előnyét. Ez volt a japán válogatott hatodik gólja az oroszországi tornán, ennyit korábban egyetlen világbajnokságon sem lőttek.

Roberto Martínez, az európaiak szövetségi kapitánya cserékkel próbálta frissíteni együttesét, ez pedig bevált: az első gólnál nagyot hibázó Jan Vertonghen előbb szépített, majd a kilenc perce pályán lévő Marouane Fellaini egyenlített. Mindkét gól fejesből született.

Az utolsó negyedórára visszavett Belgium, de a 86. percben így is kétszer is gólt szerezhetett volna: előbb Nacer Chadli, majd Lukaku közeli próbálkozásánál védett hatalmasat Kavasima Eidzsi.

A végén Honda Kejszukénak is volt egy veszélyes szabadrúgása, de a találkozó lefújásakor a belgák örülhettek: egy villámgyors kontrát követően egy másik csereember, Nacer Chadli rúgta be a továbbjutást jelentő gólt. Legutóbb 1970-ben tudott 0-2-es hátrányból fordítani vb egyenes kieséses szakaszában egy válogatott, akkor az NSZK győzte le így Angliát.

A japán válogatott harmadszor jutott a legjobb tizenhat közé, és harmadszor búcsúzott ebben a szakaszban. A belgák mostani három góljukkal négy mérkőzésen 12 találatnál tartanak a vb-n.

Kétgólos brazil győzelem, Mexikó ismét a 16 között búcsúzott

Neymar és Roberto Firmino góljával a brazil válogatott 2-0-ra legyőzte hétfőn a mexikói csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, Szamarában, így bejutott a legjobb nyolc közé.

A brazil együttes a pénteki negyeddöntőben a 20 órakor kezdődő Belgium-Japán összecsapás győztesével találkozik Kazanyban.

Brazília-Mexikó 2-0 (0-0)

————————-

Szamara, 41 970 néző, v.: Gianluca Rocchi (olasz)

gólszerzők: Neymar (51.), Roberto Firmino (88.)

sárga lap: Filipe Luís (43.), Casemiro (59.), illetve Álvarez (38.), Herrera (55.), Salcedo (77.), Guardado (92.)

Brazília:

———

Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luís – Paulinho (Fernandinho 80.), Casemiro – Willian (Marquinhos, 91.), Philippe Coutinho (Roberto Firmino, 86.), Neymar – Gabriel Jesus

Mexikó:

——-

Guillermo Ochoa – Edson Álvarez (Jonathan dos Santos, 55.), Hugo Ayala, Carlos Salcedo, Jesús Gallardo – Héctor Herrera, Rafael Márquez (Miguel Layún, a szünetben), Andrés Guardado – Hirving Lozano, Javier Hernández (Raúl Jiménez, 60.), Carlos Vela

II. félidő:

———-

51. perc: Neymar vezette keresztbe a labdát a mexikói tizenhatoson, majd sarokkal kiugratta Williant. Utóbbi majdnem az alapvonalig vezette a labdát, beadására Gabriel Jesus és Neymar érkezett vetődve, végül utóbbi spiccel juttatta a labdát a kapuba három méterről (1-0).

88. perc: Neymar sprintelt el a bal szélen, lapos beadása után a két perce pályán lévő Roberto Firmino két méterről, belsővel a kapuba juttatta a labdát (2-0).

A kezdés után a brazilok magabiztossága gyorsan elszállt, a bátor játékot felvállaló mexikóiak pár húzásból felértek, és veszélyt is teremtettek Alisson kapujánál. A 25. percben Neymar villant, a lehetőség pedig felébresztette az addig tanácstalan dél-amerikaiakat. A folytatásban több dolga akadt Ochoának – Coutinho lőtt a tizenhatosról, Gabriel Jesus cselezte magát helyzetig -, de a kicsit talán elfáradó, a középpályát így átengedő közép-amerikai gárda ellen nem tudta gólra váltani mezőnyfölényét az ötszörös vb-aranyérmes.

Ochoa és Coutinho párbaja vezette fel a második játékrészt, de kevéssel később már a mexikói kapus sem tudta megakadályozni, hogy Brazília megérdemelten vezetést szerezzen. Mexikó cserékkel és „hadrendjének” átszervezésével mezőnyfölényt harcolt ki, de hiába támadott, helyzeteket nem tudott kialakítani. Ellentétben az olykor veszélyesen kontrázó brazilokkal, akik sokszor megelégedtek ugyan a labdatartással is, de a hajrában második találatukkal bebiztosították a sikerüket.

Mexikói számára sorozatban hetedszer jelentette a végállomást a vb-nyolcaddöntő, Brazília eközben egymás után hetedszer jutott negyeddöntőbe. A vb-k történetében Brazília ötödször mérkőzött meg Mexikóval, a mérlege: négy győzelem, egy döntetlen és 13-0-s gólkülönbség.

A közösségi élmény adja a világbajnokság varázsát

A labdarúgó-világbajnokságok egyedi, semmihez sem hasonlítható hangulatát az adja, hogy a világ minden tájáról érkeznek szurkolók a rendező országba, s így kerekedik az eseményből egy hatalmas, nemzetiségeken, kultúrákon, földrészeken átívelő közösségi élmény.

Nincs ez másként az oroszországi tornán sem, a sok százezer összesereglett futballrajongó között pedig természetesen nem csak a 32 résztvevő nemzet drukkerei találhatók meg. Jószerivel nincs olyan ország, amelynek képviselőivel ne lehetne találkozni Moszkva belvárosában. Libanoni, új-zélandi, kanadai, kínai, dél-afrikai futballrajongó egyaránt fellelhető, s az uralkodó trend a mez viselete még akkor is, ha az adott válogatott nem jutott ki a vb-re, vagy már kiesett.

Az MTI tudósítója így találkozott egy családdal, amelynek mind a négy tagja – nagypapa, apa és két fiú unoka – egyaránt a meggypiros magyar mezt viselte. Elmondásuk szerint elképesztően élvezik azt az ünnepi hangulatot, ami körüllengi a vb-t.

„Mindenki mindenkinek a barátja. Le a kalappal az oroszok előtt is, nagyon szívélyesek és kedvesek mindenkivel. Az utcákon uralkodó hangulat pedig felülmúlhatatlan. Úton-útfélen szurkolók ünnepelnek, örülnek, ismerkednek, fényképezkednek együtt. Magával ragadó ez a miliő” – mondta az apa, aki arról is beszámolt, hogy a horvát-dán nyolcaddöntőre volt jegyük.

A család múlt pénteken érkezett az orosz fővárosba, ahol kétnapos városnézést követően vasárnap hajnali kettőkor indult a vonatuk a 400 kilométerre lévő Nyizsnyij Novgorodba. A belépőt annak reményében vették, hogy argentin meccset látnak majd, de végül a dél-amerikaiak vártnál gyengébb szereplése miatt Horvátország nyerte a D csoportot. Annak ellenére, hogy nem jött be a számításuk, nem panaszkodtak, mert mint mondták, drukkolnak a szomszédoknak, hogy ilyen kis országként csodát hajtsanak végre a vb-n.

Egy kispesti hölgy útja talán még jobban jellemzi, milyen a világbajnokság. Saját bevallása szerint mindig szerette volna megnézni Moszkvát, s ennél keresve sem találhatott volna jobb alkalmat a vb-nél. Neki nincs jegye egyetlen meccsre sem, de mint mondta, megpróbál majd venni az angol-kolumbiai nyolcaddöntőre, ám az se baj, ha nem sikerül, mert ő éppen a hangulat, a közösségi élmények miatt választotta ezt az időpontot moszkvai látogatására. Legnagyobb élményének azt nevezte, amikor a házigazda oroszok óriási népünnepélyt rendeztek a belvárosban, miután nagy meglepetésre kiejtették a spanyolokat vasárnap a 16 között.

„Ezt átélni, ennek részesének lenni csodálatos. Felidézte bennem a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságot, amikor Budapesten is megállt az élet magyar győzelemnél, vagy éppen továbbjutásakor” – mesélte tíznapos látogatásáról. „Délelőtt városnézés, délután pedig közös meccsnézés mexikóiakkal, spanyolokkal, oroszokkal, vagy aki éppen betéved az adott bárba. Együtt sírnak, együtt nevetnek a szurkolók. A legmeghatóbb az volt, amikor oroszok vigasztaltak egy síró spanyol férfit. Ettől gyönyörű a vb.”

Elárulta, ez az első nagy futballesemény, amelyre kilátogatott, de nem az utolsó, mert felülmúlta a várakozásait az a multikulturális közösségi élmény, amit kapott.