Dráma és svéd acél

A futball az érzelmek tengere. Az oroszországi focivébé tegnapi napja az MTI híradásai alapján. (Fotógalériával.)

A futball az érzelmek tengerét jeleníti meg, kiváltképpen egy labdarúgó-világbajnokságon – nincs ez másként az oroszországi tornán sem és James Rodríguez esetében sem, aki vádlisérülése miatt kénytelen volt lelátóról végignézni a kolumbiai válogatott drámai, nyolcaddöntős búcsúját az angolok ellen.

Mivel a harmadik csoportmeccsen elszenvedett sérülése miatt nem nevezték a találkozóra, a Bayern München sztárja az 1-1-es döntetlent követően 11-es párbajba torkollott mérkőzést a lelátó első sorából nézte, közvetlenül az újságírók előtt.

Az előző vb gólkirálya az ugyancsak sérült társa, Miguel Borja, illetve két stábtag, köztük a játékosként 52-szeres válogatott argentin Esteban Cambiasso társaságában követte az eseményeket. A 26 éves támadó középpályás látható feszültséggel foglalta el székét és izgatottan figyelte az eseményeket, s annak ellenére nyugodt maradt – talán csak egyszer ugrott fel a székéből -, hogy többnyire az angolok irányították a játékot.

A második félidőben viszont ahogy paprikássá vált a mérkőzés és az angolok előnybe kerültek, úgy lett egyre feszültebb és frusztráltabb James Rodríguez is. Amikor John Stones felrúgta Radamel Falcaót önmagából kifordulva válogatott trágárságokat üvöltött, Cambiassónak úgy kellett visszafognia, nehogy átessen az üvegkorláton. Innentől úgy viselkedett, mintha csak a pályán lett volna, a bíró minden egyes ítéleténél „reklamált”. Aztán ahogy látta, hogy csapata jószerivel csak erőlködik, úgy a 70. perc tájékán apátiába zuhant, sokszor hosszú percekre a „telefonjába merült”. Egyedül Juan Cuadrado kihagyott óriási helyzete tudta „visszahozni” a meccsbe, ez volt az egyetlen momentum, amikor elégedetlennek tűnt valamely társa rossz megoldásával, pedig volt belőlük bőven. Hosszú percekig tarkóján összekulcsolt kézzel „hitetlenkedett”, láthatólag fájt neki, hogy tehetetlen a lelátóról.

A 90+3. percben Mateus Uribe hatalmas bombájánál, melyet Jordan Pickford bravúrral szögletre mentett, egyenesen szurkolóba csapott át, a kapu mögötti kolumbiaiakat tüzelte egy utolsó nagy buzdításra. És a sarokrúgást követően jött a számára mámorító egyenlítő gól: Rodríguez, Borja és a szintén egyre hevesebb Cambiasso egymás nyakába ugrott, s úgy kellett tartani őket, nehogy a pályára boruljanak. A hosszabbítást megelőző szünetben lemehettek, de Rodríguez többnyire a cserepadon ücsörgött magányosan.

Amikor visszatért a lelátóra, hiába próbálta rengeteg kolumbiai megközelíteni, ő tudomást se vett róluk, saját világában élt, nem akarta, hogy ebből kizökkentsék, vagy megzavarják. Elképesztő feszültség ült ki az arcára. A ráadás első félidejét szinte végig talpon töltötte a kolumbiai rohamok hatására, majd a másodikra mintha érzelmileg elfáradt, kimerült volna, így ismét a telefonjában kereste a segítséget. A 11-esek előtt ismét odamehetett társaihoz, s ekkor meg is tette. Feltöltődve tért vissza, ahogy az időközben extázisba kerülő Cambiasso is, aki az első rúgás előtt kétszer is keresztet vetett.

A kolumbiai különítmény ülve nézte a 11-eseket, s minden dél-amerikai találatnál felugrott. Aztán Rodríguez észrevett valamit a harmadik angol rúgónál, Jordan Hendersonnál, azonnal izgatottan bökdöste Cambiassót, s mondta neki, hogy kihagyja, majd Borjának is. Henderson lövését pedig kivédte David Ospina. Hogy mit látott meg, valószínűleg örökre a hármas titka marad. Az érzelmi hullámvasút viszont nem ért véget, a következő két kolumbiai játékos hibázott, így James Rodríguez arcába temetett kézzel hagyta el a lelátót és sétált az öltözőbe. Neki ez rosszabb lehetett, mint azoknak, akik kihagyták a 11-esüket…

De nemcsak neki lesz örökké fájó emlék ez a meccs, hanem annak a több tízezer kolumbiai drukkernek is, akik az egyik legjobb hangulatot teremtették folyamatos éneklésükkel, majd többségük sírva hagyta el a Szpartak Stadiont. A futball viszont nemcsak összetört szíveket és álmokat hagy maga mögött, hanem összeköti és boldoggá teszi az embereket, ahogy azt az orosz kisfiút, aki könnybe lábadt szemekkel kapott ajándékba egy kolumbiai mezt, csak mert a sárga-kék-piros trikolor volt az orcájára festve…

Southgate: ez az angol csapat a saját történetét írja

Gareth Southgate szövetségi kapitány szerint ez az angol labdarúgó-válogatott kedden bebizonyította, hogy valóban a saját történetét írja, mivel a világbajnokságon először kerekedett felül riválisán 11-esekkel.

„Ez egy különleges és nagyszerű pillanat mindazok számára, akik részesei ennek a sikernek” – jelentette ki a 47 éves szakvezető, aki a Kolumbia ellen 1-1-es döntetlennel zárult nyolcaddöntőt követő sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy együttese ezúttal miért tudott messzebb jutni és olyan tettet végrehajtani, amelyet a korábbi, sok esetben többre tartott elődök nem, úgy válaszolt, hogy a jelenlegi gárda talán okosabban futballozik.

A szakember azt is kiemelte, hogy Anglia kilencven percen át irányította az összecsapást, s bár a rendes játékidő hosszabbításában kapott egyenlítő találat tíz percre megzavarta tanítványait, akik ezt követően ismét kontrollálták a mérkőzést, így megérdemelten jutottak a legjobb nyolc közé.

Southgate azt is fontosnak tartotta megemlíteni, csapata mindezt úgy érte el, hogy a moszkvai Szpartak Stadionban nagyjából ötször annyi kolumbiai drukker volt, játékosai pedig ilyen környezetben, ekkora nyomás alatt is elbírták a rájuk nehezedő terhet. Azt viszont hangsúlyozta, rendkívül hálás a szigetországi drukkereknek, hogy a csalódások több mint egy évtizede tartó sorozata után is kitartanak a válogatott mellett.

„Nyugodt voltam és a játékosaimon is ezt láttam. Nem foglalkoztunk a múlttal, korábban még viccelődtünk is rajta” – árulta el a 11-es párbaj előtti érzéseit Southgate, aki volt a 11-esek negatív hőse, ugyanis az 1996-os, hazai rendezésű Európa-bajnokság elődöntőjében a hatodik párban ő hibázott a németek ellen.

Anglia, amely 2006 óta először győzött nagy torna kieséses szakaszában, mostanáig mindhárom 11-es párbaját elvesztette a vb-ken: 1990-ben a németektől az elődöntőben, 1998-ban az argentinoktól a nyolcaddöntőben, míg 2006-ban a portugáloktól a negyeddöntőben kapott ki ilyen módon. A háromoroszlános együttes a kontinensviadalokon is 1-3-as mérleget tudhat magáénak a 11-eseket illetően.

Southgate a folytatásról csak annyit jegyzett meg, nagyon tiszteli a svéd válogatottat, amellyel szombaton Szamarában találkoznak.

Kollégája, José Pékerman nagyon csalódottan, de csapatát szintén dicsérve nyilatkozott:

„Megvolt az egyensúly a védekezés és támadás között, és ez volt a tervünk. A második félidőben elég bátrak is voltunk, de a tét és az ilyen találkozókra jellemző feszültség miatt ez nem párosult hatékonysággal a támadó térfélen és még inkább a 16-os előterében. Anglia jó csapat, de mi is megmutattuk, hogy jók vagyunk és akár messzebb is juthattunk volna”.

Az argentin szakember csak a bíróra vonatkozólag fogalmazott meg kritikát, de nem az ő tevékenységében látta a vereség okát. Azt sérelmezte, hogy kicsúszott a kezéből a mérkőzés, ezért próbáltak meg mindkét gárda játékosai több esetben szimulálni, vagy éppen perceken át reklamálni, ami töredezetté tette a játékot.

A 68 éves tréner abban sem keresett kifogást, hogy a dél-amerikaiak legjobbjára, a négy éve vb-gólkirály James Rodriguezre végül nem számíthatott vádlisérülése miatt, ugyanakkor frusztrálónak nevezte, hogy egy olyan játékos hiányzott a csapatából, aki egymaga képes eldönteni a meccseket akár befejezéseivel, akár gólpasszaival.

Tizenegyespárbajt nyerve nyolc között Anglia

Az angol válogatott jutott be utolsóként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1-1-es rendes játékidőt és hosszabbítást követően tizenegyes-párbajban legyőzte Kolumbiát.

A szigetországi együttes története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom tizenegyes-párbaját elveszítette (1990, 1998, 2006).

Anglia szombaton Svédországgal vívja a negyeddöntőt.

Eredmény, nyolcaddöntő:

Anglia-Kolumbia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 4-3

———————————————————–

Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző, v.: Mark Geiger (amerikai)

gólszerző: Kane (57., 11-esből), illetve Mina (93.)

sárga lap: Henderson (56.), Lingard (69.), illetve Barrios (41.), Arias (52.), C. Sanchez (54.), Falcao (63.), Bacca (64.), Cuadrado (118.)

Anglia:

——

Jordan Pickford – Kylie Walker (Marcus Rashford 113.), John Stones, Harry Maguire – Kieran Trippier, Dele Alli (Eric Dier 81.), Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young (Danny Rose 102.) – Raheem Sterling (Jamie Vardy 88.), Harry Kane

Kolumbia:

——–

David Ospina – Santiago Arias (Cristian Zapata 116.), Yerri Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica – Wilmar Barrios, Juan Cuadrado, Carlos Sanchez (Mateus Uribe 79.), Juan Quintero (Luis Muriel 88.), Jefferson Lerma (Carlos Bacca 62.) – Radamel Falcao

II. félidő:

———–

54-57. perc: Jobb oldali angol szögletrúgás után Carlos Sanchez vitte földre Kane-t, amiért a játékvezető azonnal büntetőt ítélt. A döntést a videobírós ellenőrzés is megerősítette, Kane pedig magabiztosan a kapu közepébe lőtt (0-1).

90+3. perc: Cuadrado jobb oldali szöglete után az ötösön érkező Mina fejelte a kapu jobb oldala felé a labdát, amely a földről felpattanva a gólvonalon menteni igyekvő Trippier felett a felső sarokba vágódott (1-1).

Tizenegyesek:

————-

Falcao magasan a kapu közepébe lőtt (0-1)

Kane laposan a jobb alsóba bombázott (1-1)

Cuadrado nagy erővel a jobb felső sarokba lőtt (1-2)

Rashford honfitársához hasonlóan a jobb alsót vette célba és nem hibázott (2-2)

Muriel higgadtan a bal alsóba gurított (2-3)

Henderson a bal oldalt választotta, ám félmagas lövését Ospina bravúrral hárította

Uribe lövése után a labda a felső lécről kivágódott

Trippier a jobb felső sarokba lőtt (3-3)

Bacca magasan jobb oldalra lőtt, Pickford azonban szép mozdulattal védett

Dier a jobb alsóba passzolt, ezzel eldöntötte a továbbjutást (4-3)

Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórában különösen az angolok játszottak komoly tempóban, ám a kolumbiaiak jól zárták a területet, nem engedték betörni 16-osukra az ellenfél futballistáit, így nemhogy helyzetig, egy darabig még lövésig sem jutott az európai csapat. A 16. percben aztán egy jobb oldali angol támadás hozott némi izgalmat, melynek végén Kane kiszorított helyzetből a kapu tetejére fejelte a labdát.

A Szpartak Stadiont színültig megtöltő nézősereg akkor még vélhetően nem gondolt arra, hogy ez a lehetőség lesz az első félidő legizgalmasabb jelenete, ám az idő múlásával a játék színvonala és tempója is hamar visszaesett, a kapuk pedig egy pillanatra sem forogtak veszélyben. Az egymással eredménytelenül küzdő játékosok a monoton futballt kisebb-nagyobb kakaskodással és színészkedéssel törték csak meg időnként. Sokat elárul a játékrészről, hogy a kevés kísérletből egyetlen lövés találta el a kaput.

A második félidő első tíz perce az addigiakhoz hasonló forgatókönyv szerint zajlott, ám ezek után Anglia váratlanul vezetéshez jutott, Kane hatodik vb-gólja révén, mely egy szöglet utáni szabálytalanság miatt megítélt büntetőből született.

A kolumbiaiak nehezen vették tudomásul a bírói döntést, előbb a bíróval veszekedtek, majd a gólt követő percekben az angol játékosoknak léptek oda többször is durván.

A dél-amerikai együttes a 75. percre nyugodott le kissé és rendezte sorait. A hajrában nagy erőkkel támadott, ám egyetlen helyzetét elrontotta, az utolsó percekben viszont egy szöglet után a vb-n harmadik gólját szerző Mina fejelt a kapuba.

A hosszabbítás első felében az angol játékosok még érezhetően a kolumbiai egyenlítés hatása alatt voltak. Ekkor egyértelműen a dél-amerikaiak futballoztak jobban és veszélyesebben.

A záró negyedórára az európai csapat ismét átvette a kezdeményezést, két nagy helyzetet is kialakított, ám Rose és Dier sem tudott betalálni, így a büntetőkre maradt a döntés.

A tizenegyes-párbajban az első két rúgó mindkét oldalon magabiztos volt, azután azonban Henderson hibázott, ám Kolumbia nem tudta kihasználni előnyét, sőt, előbb Uribe tévesztett néhány centit, majd a végén Bacca lövését védte Pickford, Dier pedig záróemberként nem hibázott, így Anglia történelmi sikert aratott.

Egy gól elég volt a svédeknek a negyeddöntőbe jutáshoz

A svéd válogatott jutott hetedikként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1-0-ra legyőzte a svájci csapatot Szentpéterváron.

Svédország-Svájc 1-0 (0-0)

————————–

Szentpétervár, 64 042 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)

gólszerző: Forsberg (66.)

kiállítva: Lang (94., svájci)

sárga lap: Lustig (30.), illetve Behrami (61.), Xhaka (68.)

Svédország:

———-

Robin Olsen – Mikael Lustig (Emil Krafth, 82.), Victor Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson – Viktor Claesson, Gustav Svensson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (Martin Olsson, 82.) – Marcus Berg (Isaac Kiese Thelin, 91.), Ola Toivonen

Svájc:

—–

Yann Sommer – Michael Lang, Johan Djourou, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez – Valon Behrami, Granit Xhaka – Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (Haris Seferovic, 73.), Steven Zuber (Breel Embolo, 73.) – Josip Drmic

II. félidő:

———-

66. perc: Forsberg középről, a 16-os vonaláról lövésre szánta el magát, Akanji beleért a kapu közepébe, Sommer felé tartó labdába, amely így védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba (1-0).

93-96. perc: Gyors svéd kontra végén Martin Olsson lábát Michael Lang koccantotta össze a 16-os vonala előtt, ezért a svájci védőt kiállította a játékvezető, aki videózást követően megváltoztatta eredeti ítéletét, és büntető helyett szabadrúgást ítélt.

Mindkét együttes nélkülözött játékosokat eltiltás miatt: a svéd válogatottból Sebastian Larsson, míg a svájciból a csapatkapitány Stephan Lichtsteiner és Fabian Schär hiányzott.

A svédek nyomásával és letámadásaival indult a találkozó, ezt tíz perc elteltével svájci mezőnyfölény követte. Félóra múltán Sommer mutatott be nagy védést Berg lövésénél. A lassan csordogáló játék a hajrája kissé magasabb iramúvá vált, mindkét kapunál alakultak ki helyzetek, de a svájci háló előtt Ekdal, a svéd előtt Dzemaili hibázott a befejezésnél, így gól nélkül vonulhattak szünetre a felek.

A fordulást követően is a svájciak voltak kezdeményezőbbek, vezetést azonban a skandinávok szereztek egy szerencsés találattal az addig keveset mutató és sokat hibázó Forsberg révén. A hátrányba került svájci válogatott nyomás alá helyezte ellenfele kapuját, de nem volt sok ötlete. A legnagyobb veszélyt Olsen kapujára Seferovic fejese jelentette a ráadásban, ám a svéd hálóőr biztosan hárított. A svájciak kitámadását kihasználva a svédek egy veszélyes kontra nyomán emberelőnybe kerültek. Bár a szabadrúgásból a 32. születésnapját éppen ezen a napon ünneplő Toivonen nem talált be – a kapus kiöklözte a labdát -, így is a legjobb nyolc közé jutott a svéd együttes, melynek ellenfele a szombati, szamarai negyeddöntőben a Kolumbia-Anglia párharc továbbjutója lesz.

Forrás: MTI; fotók: Fifa.com