18.6 C
Nagykároly
2026. 06. 23.

Folytatódik a pályázat

A nagykárolyi Elméleti Líceum második évében van egy európai Erasmus+ pályázatnak, amely 2014 őszén indult, és 2016 augusztusáig tart, és a címe Jeunes éco-entrepreneurs d’Europe (Fiatal európai ökovállalkozók). A témája a vállalkozástan, és a célja az, hogy a hat ország (Spanyolország, Franciaország, Görögország, Románia, Belgium és Olaszország) diákjai együtt felépítsenek egy céget, működtessék azt, és utána pedig profitot termeljenek, mert ez a profit eljut majd, egy olyan szervezethez, ami szociális adományokkal foglalkozik.

„Görögországban tárgyaltunk, aztán következett Franciaország, Belgium és Spanyolország. Novemberben itt jártak nálunk, nagyon pozitív a visszhangja az egész hétnek. Azt mondták, hogy a legjobb szervezés itt volt, nagyon elégedetten mentek haza” – mondta Mențiu Gabriella földrajztanár.

Múlt héten Athénban volt a találkozó, minden országból négy-öt diák és két-három tanár jelent meg. Egy helyi fiktív céget hoztak létre az ottani középiskolában, amelynek a státusza olyan, ami megfelel az európai cégek működésének. Franciaországban előzőleg összeállították, hogy hogyan kell egy ilyen cég működjön – például kizárólag környezetbarát anyagokat használnak. Fontos, hogy egy cég környezetkímélő alapanyagokkal dolgozzon, normálisan fizessen és megfelelő korú embereket foglalkoztasson.

„Mi most megcsináltunk egy fiktív céget. Mivel profitot is kell majd termelni (fontos a marketing), ezért Sályi Ékszereket vásároltunk, amiket eladtunk. Olyan anyagokat kellett vinni, amivel népszerűsítettünk. Csináltunk bemutató videót, amiben a projektben résztvevő lányok szerepelnek, és kellett vinni még egy ötletet, amit mi fogunk létrehozni. A mi termékünk egy kosárka volt, ami magazinból készült. Ezekben lehet az ékszereket is tartani.” (Mențiu Gabriella)

A résztvevők meglátogatták az athéni európai parlament székházát, bemutattak három Eco Level minősítéssel rendelkező céget, amelyeket a későbbiekben tanulmányozni fognak. Harmadik nap Delphiben is voltunk, ahol egy francia idegenvezető volt a segítségünkre, ez egy tanulmányi kirándulás volt, és meglátogattuk az Akropoliszt is.

Később bemutatták az új termékeket. A görögök például komposztot készítettek, a belgák olyan ceruzát vittek, ami miután kiürül, növény nő ki belőle, a franciák szappant és sót hoztak, az olaszok narancshéjból készült édességet, az elméletisek vitték az ékszereket.

Ez után oktatóvideókat készítettek úgy, hogy minden csapatban minden országból egy diák volt jelen. Ezeknek kellett forgatókönyvet írni, majd meg is valósítani. Egy ötödik csapatban olyan diákok voltak, akik értenek az informatikához. Ők olyan weboldalt készítenek, ahol minden termék elérhető lesz, valamint ezeket meg is lehet majd vásárolni. A programban szerepelt múzeumlátogatás is. A tanárokat elvitték egy olyan egyesülethez, ahol bemutatták, hogy hogyan működnek az egyesületek Görögországban. Ennek az egyesületnek, az a célja, hogy kultúrával kapcsolatos helyeket újraépítsen, renováljon.

Az ezt követő tanártalálkozón a következő, áprilisi olaszországi találkozó programját beszélték meg. Létrehoztak egy egyesületet, aminek Belgiumban van a székhelye, és a neve megegyezik a projektével. A tanárnő elmondta, esélyes, hogy folytatódik még a pályázat, de az is lehet, hogy újat is fognak készíteni.

„A végén rendeztünk egy kiállítást ott az iskolában, és jöttek a tanárok és a diákok. Az ékszerek iránt nagy volt az érdeklődés” (Sályi kerámiaékszerek).

Utolsó nap, péntek délelőtt a piacon adták el a termékeket, itt mindenki be tudta mutatni és el tudta adni a termékeit. „Ezt a profitot Brüsszelben fogjuk átadni, hogy eljuttassák az egyesületnek. Így fejeződött be a hét. A diákok is nagyon meg voltak elégedve, nagyon érdekli őket, örülnek, hogy beléptünk ebbe a pályázatba” – számolt be a tanárnő.

Berei Csenge Bernadette

error: Content is protected !!

Discover more from Nagykárolyi Anziksz

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading