A tartós hőség és a rendkívüli meleg miatt Nagykároly Polgármesteri Hivatala azonnali intézkedéseket vezetett be a lakosság védelme érdekében. A város több pontján biztosítanak ingyenes ivóvizet, hűsölési lehetőséget és orvosi felügyeletet a gyalogosok számára.

A kánikulai időszakban, amikor a hőmérséklet eléri a 35 Celsius fokot naponta 11:00 és 17:00 óra között két helyszínen működik elsősegélynyújtó pont:
- A Szociális Központ előcsarnokában (a Polgármesteri Hivatal jelenlegi székhelyén),
- A Károlyi-kastély előcsarnokában.
Az ide betérők hűtött ivóvizet kaphatnak, és szükség esetén azonnali egészségügyi ellátásban részesülnek. A hatóságok biztosították a város köztéri ivókútjainak állandó működését. Az kastélykertben kettő, míg a Somos szabadidőparkban három köztéri ivókút áll a lakosság rendelkezésére.
Ezenkívül az Apaserv vízszolgáltatóval közösen egy modern párakaput is üzembe helyeztek az amfiteátrum melletti sétálóutcán, ahol a járókelők felfrissülhetnek a vízpermet alatt.
A kánikulai időszak alatt a lakosoknak ajánlott betartani az alábbi óvintézkedéseket:
– lehetőség szerint kerüljék a napos helyeken való tartózkodást a 11 és 18 óra közötti időszakban;
– ha légkondicionálóval rendelkeznek, állítsák be a készüléket úgy, hogy a hőmérséklet csak 5 fokkal legyen alacsonyabb a külső hőmérsékletnél;
– ventilátorokat nem szabad használni, ha a levegő hőmérséklete meghaladja a 32 Celsius fokot;
– ha nincs klímája otthon, munkahelyén, töltsön napi 2-3 órát olyan helyeken, ahol jól működik a légkondi (mozi, közösségi terek, üzletek);
– viseljen kalapot, bő, természetes anyagból készült, világos színű ruhát;
– naponta több alkalommal is zuhanyozzon, így próbálja hűteni magát;
– akkor is fogyasszon legalább napi 1,5-2 liter folyadékot ha nem érzi magát szomjasnak. Kánikula idején ajánlatos 15-20 percenként egy pohár vizet inni.
– ne fogyasszon alkoholt (sem sört sem bort), mert ez elősegíti a kiszáradást és csökkenti a szervezet hővel szembeni ellenálló képességét;
– kerülje a magas koffeintartalmú italokat (kávé, tea, kóla) vagy a cukros italokat;
– fogyasszon minél több friss gyümölcsöt és zöldséget (dinnye, sárgadinnye, szilva, uborka, paradicsom), mert ezek nagy mennyiségben tartalmaznak vizet;
– kerülje a nagy energiafogyasztást igénylő szabadtéri tevékenységeket (sport, kertészkedés stb.).
– gondoskodjon hozzátartozóiról (gyermekekről, idősekről, fogyatékkal élőkről) rendszeresen kínálja őket folyadékkal, még akkor is, ha nem kérnek belőle;
– állandó jelleggel tartsa a kapcsolatot idős vagy rokkant szomszédaival, rokonaival, ismerőseivel, figyeljen oda, milyen egészségi állapotban vannak és segítse őket!


You must be logged in to post a comment.