23 C
Nagykároly
2026. 06. 22.

Pénzét hozta Károlyba

A 150 éves lejről nyílt szombat délután kiállítás a kastély emeleti kiállítótermében. A tárlat két részre tagolódik – írja sok-sok képpel illusztrált beszámolójában Bikfalvi Zsolt.

Az első teremben a lej mint numizmatikai tárgy, azaz fizikai mivoltában tekinthető meg. Ovidiu Oprea magángyűjteményéből (köszönet, amiért a kiállítás rendelkezésére bocsátotta!). A második teremben pedig régi és még régebbi kiállított iratok, dokumentumok bizonyítják a pénznem kortalanságát.

A megnyitón Mihai Mocan muzeológus mint az esemény egyik rendezője a lej történetéról tartott előadást. Szintén felszólalt dr. Hágó Attila Nándor, az intézmény vezetője és az esemény szervezője. Beszédében a lejen a különböző korszakokban megjelenő grafikákról, nyomatokról szólt. Végül, de nem utolsó sorban, Ovidiu Oprea beszélt. Hobbija egyik lelkes rajongóját is idézte: „ați adus bani la Carei”, azaz „pénzt hozott Nagykárolyba”. Mint mondta, az nem az ő dolga, ő csupán elhozta a több száz darabos gyűjteményét erre a kiállításra. Felhívta a megjelentek figyelmét gyűjteményének legértékesebb darabjaira: 3 olyan 10 lejesre, amelyeket 1975-ben adtak ki az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet bukaresti világtalálkozójának alkalmából. Az eseményre 300 darabos szériát állítottak elő, és a limitált sorozatból származik az ő 3 pénzérméje. Említésre méltó még a dokumentumok között az a 1936-ban kiadott kétnyelvű adásvételi szerződés / Contract de cumpărare și vânzare / (az is látható az alábbi fotók között).

Bikfalvi Zsolt

error: Content is protected !!

Discover more from Nagykárolyi Anziksz

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading