20.6 C
Nagykároly
2026. 06. 22.

„Száz vasútat, ezeret!”

A Nohab GM alapítvány különvonata közlekedik a pátkai víztározó közelében a Bicske–Székesfehérvár vonal, Székesfehérvár–Lovasberény közötti teherforgalom számára fenntartott normál nyomtávolságú szakaszán 2017. május 13-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán.

A Nohab GM alapítvány különvonata

Petőfi Sándor

VASÚTON

Tenger kéj veszen körűl,

Közepében lelkem fürdik…

A madár röpűlt csak eddig,

Most az ember is röpűl!

Nyílsebes gondolatunk,

Késő indulánk utánad,

De sarkantyúzd paripádat,

Mert elérünk, elhagyunk!

Hegy, fa, ház, ember, patak

És ki tudja, még mi minden?

Tűnedez föl szemeimben

S oszlik el, mint köd-alak.

A nap is velünk szalad,

Mint egy őrült, aki véli,

Hogy őt, összevissza tépni,

Űzi egy ördögcsapat;

Futott, futott, s hasztalan!

Elmaradt… fáradva dől le

A nyugati hegytetőre,

Arcán szégyen lángja van.

S még mi egyre röpülünk,

Egy sziporkát sem fáradva;

Ez a gép tán egyenest a

Másvilágba megy velünk! –

Száz vasútat, ezeret!

Csináljatok, csináljatok!

Hadd fussák be a világot,

Mint a testet az erek.

Ezek a föld erei,

Bennök árad a müveltség,

Ezek által ömlenek szét

Az életnek nedvei.

Miért nem csináltatok

Eddig is már?… vas hiányzott?

Törjetek szét minden láncot,

Majd lesz elég vasatok.

Pest, 1847. december

error: Content is protected !!

Discover more from Nagykárolyi Anziksz

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading