26.8 C
Nagykároly
2026. 06. 23.

„Sokkal könnyebb volt, mint a próbaérettségi”

Közel 170 ezer végzős számára zárult le ma az érettségi-időszak. Nagykárolyban az egyetlen vizsgaközpont az Elméleti Líceum volt, ahol 335 diák vizsgázott négy tanintézményből: a Kalazanczi Szent József Római Katolikus Iskolaközpontból, a Iuliu Maniu Technológiai Líceumból, a Simion Bărnuțiu Technológiai Líceumból és a nagykárolyi Elméleti Líceumból.

Román és magyar nyelvből, matematikából, biológiából, fizikából, kémiából, földrajzból, történelemből, filozófiából, informatikából vizsgáztak a diákok, Nagykárolyban egyedül a testnevelés hiányzott a tárgyak közül. A nyelvi kompetencia-felmérésre már előző héten sor került.

Az átlagosnál könnyebb tételeket kaptak: ez volt a megkérdezett diákok véleménye, miután kiléptek a teremből az érettségi próbák utolsó napján. „Sokkal könnyebb volt, mint a próbaérettségi.”, „Átlagismeretekkel is átmenő jegyet lehetett szerezni.”, „Nem volt különösen nehéz, bár meglepő tételt kaptunk.” – ilyen és ehhez hasonló mondatok hangzottak el a diákok körében. „95 pontig könnyű volt eljutni, megeshet, hogy lesz 100 pontos dolgozat is”- mondta el Kiss Ildi, az Elméleti Líceum kémiatanára. Emellett több diák is megerősítette az országos közvélekedést, miszerint a történelem-feladatlap az eddigiekhez képest nehezebbnek számított: olyan történelmi kor kaptak – a középkort – amellyel alig lehetett találkozni az elmúlt évek érettségi tételei, vagy a próbaérettségi-tételek között. Hogy a matematikatétel könnyű lett volna, Czenter Enikő matematikatanár cáfolta: átlagos tétel volt, a diákok felkészültségi szintjétől függhetett csak a feladatok nehézségének megítélése.

A tanügyminisztérium múlt heti határozata alapján az írásbeli dolgozatok javítására más megyében kerül sor, mint ahol megírva voltak. Így a Szatmár megyei dolgozatok Zilahon kerülnek kijavításra, míg a két Szatmár megyei javítóközpontban – a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban valamint a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban – a Bihar és Beszterce-Naszód megyei dolgozatokat javítják majd a kijelölt tanárok.

A vizsgaidőszak a június 8. és július 3. közötti napokat foglalta magába. Ebből június 8-10-én a román, 10-12-én az anyanyelvi szóbeli kompetencia-felmérés zajlott, 15-19-én pedig a digitális kompetencia-felmérés. 22-26-én valamely világnyelvből érettségizhettek a tanulók. Június 29. és július 3. között az írásbeli dolgozatok megírásával ért véget a érettségi-időszak. Július 7-én 16 óráig várhatóak az elsődleges eredmények, ezután nyílik lehetőségük a diákoknak óvás benyújtására. A véglegesített eredmények kifüggesztésére július 10-én kerül sor.

Kovács Péter Zoltán

error: Content is protected !!

Discover more from Nagykárolyi Anziksz

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading